Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 111 Sayılı Ayrımcılık (İş ve Meslek) Sözleşmesinin uluslararası insan hakları hukukunun eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı çerçevesinde incelenmesi
Examination of the International Labour Organization's Convention No. 111 on Discrimination (Employment and Occupation) within the framework of the principle of equality and prohibition of discrimination in international human rights law
  1. Tez No: 981386
  2. Yazar: ABDULLAH FURKAN SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 111 sayılı Ayrımcılık (İstihdam ve Meslek) Sözleşmesi'ni, uluslararası insan hakları hukukunun eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı çerçevesinde çok boyutlu bir bakış açısıyla incelemektedir. Sözleşmenin normatif içeriğinin ötesine geçilerek, ILO Uzmanlar Komitesi (CEACR) kararları, ILO tavsiye belgeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatları ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi gibi temel uluslararası belgeler çerçevesinde ayrımcılık kavramının dönüşen sınırları ele alınmaktadır. Araştırmada, ayrımcılıkla mücadelenin yalnızca biçimsel eşitliği sağlamakla sınırlı olamayacağı; maddi ve dönüştürücü eşitliğin sağlanmasının, devletlere pozitif yükümlülükler yüklediği ifade edilmektedir. Türkiye örneği bu bağlamda incelenmiş; anayasal ve kanuni çerçevenin varlığına rağmen uygulamada önemli yapısal ve kurumsal sorunların devam ettiği tespit edilmiştir. Özellikle toplumsal köken ve siyasi görüş temelli ayrımcılığın açıkça düzenlenmemesi, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun (TİHEK) kurumsal bağımsızlık ve etkililik sorunları ile ayrımcılığa ilişkin veri toplama ve izleme mekanizmalarının zayıflığı başlıca sorun alanları olarak belirlenmiştir Çalışma, karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle Kanada, Güney Afrika ve Brezilya örneklerini inceleyerek, Türkiye'nin konumunu küresel bağlamda değerlendirmekte ve iyi uygulama örneklerinden yola çıkarak politika önerileri sunmaktadır. Sonuç olarak, 111 sayılı Sözleşme yalnızca bağlayıcı bir hukuk metni değil, aynı zamanda adil, kapsayıcı ve eşitliğe dayalı bir çalışma düzeninin inşası için temel bir normatif çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis offers a multidimensional analysis of the International Labour Organization (ILO) Convention No. 111 concerning Discrimination in Respect of Employment and Occupation, within the broader framework of the principle of equality and the prohibition of discrimination under international human rights law. The study goes beyond the Convention's normative content by examining the evolving contours of the concept of discrimination through authoritative sources such as the decisions of the ILO Committee of Experts on the Application of Conventions and Recommendations (CEACR), ILO recommendations, the jurisprudence of the European Court of Human Rights (ECtHR), and foundational international instruments including the International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR). The thesis argues that the fight against discrimination cannot be confined to the achievement of formal equality; rather, it requires the realization of substantive and transformative equality, which imposes positive obligations on states. Within this context, the case of Türkiye is critically examined. Despite the existence of constitutional and legislative guarantees, the study identifies ongoing structural and institutional deficiencies in practice. Key challenges include the lack of explicit legal provisions addressing discrimination on the grounds of social origin and political opinion, issues concerning the institutional independence and effectiveness of the Human Rights and Equality Institution of Türkiye (TIHEK), and the inadequate mechanisms for collecting and monitoring data on discrimination. Employing a comparative legal methodology, the thesis analyzes the experiences of Canada, South Africa, and Brazil to evaluate Türkiye's position within a global context. Drawing upon international best practices, the study presents policy recommendations aimed at strengthening anti-discrimination frameworks. In conclusion, it is asserted that Convention No. 111 serves not only as a binding legal instrument, but also as a fundamental normative framework for establishing a just, inclusive, and equality-based labour system.