Elektromanyetik alanın insan sağlığı üzerinde meydana getirdiği zararlı etkiler
Hazardous of EMF's on the people
- Tez No: 98140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS BABUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELEKTROMANYETİK ALANIN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE MEYDANA GETİRDİĞİ ZARARLI ETKİLER Yusuf YAKUT Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı 2000, Sayfa: 99 Çalışmamızın temel amacı, uzun süreli elektromanyetik alanın etkisinde kalan kişilerin sağlıkları nasıl etkilendiğini, kan örnekleri bileşenlerinin normal sınır aralıkları değerlerinde sapmalar gösterip göstermediği, varsa sapmalar, değerlerini belirlemektir. Bu çalışmada Tüpraş Batman Rafinerisi çalışanların kan bileşenleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Tüpraş çalışanları iki guruba ayrılmış: l.grup(E) elektrik işinde çalışanlar, yani EMA'a sıkça maruz kalanların oluşturduğu grup ve 2. grup(N) elektrikçiler dışmda çalışanların oluşturduğu normal işlerde çalışanların grubudur. Karşılaştırma amacıyla kullanılan 6 farklı kan bileşeni: Hemoglobin(Hgb), Eritrositler(RBC), LökosiÜer(WBC), Nötrofiller(GR#), Trombositler(Plt) ve Retikülasitler(RDW) dir. Kan bileşenleri tablolar halinde analiz edilerek sonuçlar grafiksel olarak sunulmuştur. l.grup(E) ve 2. grup(N) çalışanların 6 farklı kan bileşeni yönünde karşılaştırıldığında aşağıdaki sonuçlara varılmıştır. 1) Hemoglobin(Hgb): l.grup(E)'ın Hgb değeri 2.grup(N)'tan daha azdır. EMA etkiden dolayı Hgb değerinde bir azalmanın olduğu görülmektedir. 2) Eritrositler(RBC): l.grup(E)'ın RBC değeri 2.grup(N)'un RBC değeri ile karşılaştırıldığında bir birine yalan değerler aldığı görülmektedir. EMA etkiden dolayı Eritrositler(RBC)'in değerinde bir değişme olmadığı görülmektedir. 3) Lökositler(WBC): l.grup(E)'ın WBC değeri 2.grup(N)'fcuı daha azdır. EMA etkiden dolayı WBC değerinde bir azalmanın olduğu görülmektedir. 4) Nötrofiller(GR#): l.grup(E)'ın Nötrofiller değeri 2.grup(N)'tan daha azdır. EMA etkiden dolayı Nötrofiller değerinde bir azalmanın olduğu görülmektedir. 5) Trombositler(Plt): l.grup(E)'ın Pit değeri 2.grup(N)'tan daha fazladır. EMA etkiden dolayı Pit değerinde bir artmanın olduğu görülmektedir. 6) Retikülasitler (RDW): l.grup(E)'ın RDW değeri 2.grup(N)'tan daha azdır. EMA etkiden dolayı RDW değerinde bir azalmanın olduğu görülmektedir. Sonuç olarak EMA kan bileşenlerin değerlerini bozucu yönde değiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS HAZARDOUS of EMF's ON THE PEOPLE Yusuf YAKUT DEPARTMENT OF PHYSICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCINCES UNTVERSITY OF HARRAN 2000, Page: 99 The basic purpose of our study is the Health problems of the people who are exposed to electromagnetic fields. Blood content samples were examined to be in their normal ranges, if there were some deviations from standard Range, we would determine them. We study on blood content sample taken from some Tüpraş Batman refinery employees These employees are divided into two different groups The first group is consist of these who works in electrical affairs and one usually exposed to EMF. This will be named as electrical group, l.group(E). The second group is consist of those who work in other than electrical affairs. This group will be named as normal group 2.group(N). Blood content samples were taken from 91 Tüpraş Refinery employees in 18.5.1999 during annual Health control. These six different blood contents are Hgb, RBC, WBC, GR, Pit & RDW. The mentioned blood contents of two groups will be compared.These blood samples will be analyzed by Microsoft Excel program and results will be presented in tables and graphs. When 6 different blood contents of two groups were compared, the below results were obtained. Statistics comparison results show that Hgb value in the l.group(E) shows less Hgb value than the 2.group(N) RBC values in the l.group(E) and the 2.group(N) are the same WBC value in the l.group(E) shows less WBC value than the 2.group(N) GR# value in the l.group(E) shows less GR# value than the 2.group(N) Pit value in the l.group(E) shows more Pit value than the 2.group(N) RDW value in the l.group(E) shows less RDW value than the 2.group(N) As a result EM field causes obvious changes in blood content values. II