Şanlıurfa katı atık depolama alanlarının geoteknik açıdan incelenmesi
The Geotecnic examine of the Şanlıurfa solid waste landfills
- Tez No: 98141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT GERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFAKATI ATIK DEPOLAMA ALANLARININ GEOTEKNİK AÇIDAN İNCELENMESİ Mehtap DOĞAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı 2000, Sayfa: 93 Son yıllarda özellikle büyük yerleşim merkezlerinde gözlenen hızlı nüfus artışı, değişen yaşam standartları ve tüketim eğilimleri gibi faktörler sebebiyle uzaklaştırılması gereken kan atık miktarları gün geçtikçe artmaktadır. Bu da kan atıklardan kaynaklanan toplum ve çevre sağlığı problemlerinin önemli boyutlara ulaşmasına yol açmıştır. Katı atıklar çeşitli metotlarla bertaraf edilmelerine rağmen, ülkemizde çoğunlukla düzensiz depolama yöntemi uygulanmaktadır. Bu şekilde katı atıkların toprağa kontrolsüz olarak terk edilmesi neticesinde oluşan sızıntı sulan, çöpler içerisinden geçerken çeşitli kirleticileri de bünyesine alarak yüzeysel ve yeraltı su kaynaklarına karışmak suretiyle önemli oranda bir çevre kirliliği sorunu ortaya çıkmaktadır. GAP' m merkezi konumundaki Şanlıurfa da bugün aynı sorunu yaşamaktadır. Bu çalışmada katı atıklar ile ilgili genel bir ön araştırma yapılarak, Şanlıurfa iline ait katı atık ve tıbbi atık üretim miktarı, katı auk biriktirme, toplama ve taşıma sistemi değerlendirilmiştir. Mevcut katı atık depo alanının topografik, jeolojik, hidrojeolojik özellikleri ve sızıntı suyu durumu incelenmiştir. Mevcut katı atik depo alanında, çöplerden oluşan sızıntı suyunun mevcut içme suyu kaynaklarına etkisi araştinlrnış ve kati atik depolama alanında alınması gereken tedbirler ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kati Atik, Düzensiz Depolama, Sızıntı Suyu, Yeraltı Su Kaynaklan, Jeoloji, Hidrojeoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE GEOTECNIC EXAMINE OF THE ŞANLIURFA SOLID WASTE LANDFILLS Mehtap DO?AN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Civil Engineering 2000, Page: 93 The amount of the solid waste (which should be remove) is increasing everyday because of the increasing the population, changing wellfare level and the high level consumption in last years. Solid waste caused to the human and ensurement health problems which are very important. There are types of to remove solid wastes, but in our country generally they are not using one of them. The untidy storing of the solid wastes into the landfill has leak water. This leak water join with the ground and under ground water. And this occur very important environmental pollutions. Şanlıurfa, which is the center of the GAP has the same problem In this research, you can find general knowledge of the solid waste; the amount of the solid waste and medical waste, the system of the solid waste collection and transportation in Şanlıurfa. Also topyografic, geologic, hidrogeologic and leak water situation properties of the present landfill are examined. Also the effect of the leak water which comes from the present landfill to the drinkable water sources are examined. The solution of to the solid waste landfill are written in this report. KEY WORDS : Solid Waste, Untidy Storing, Leak Water, Under Ground Water, Geology, Hydrogeology