Akıllı fırın teknolojilerinin tüketicilerin algıladıkları lezzet kalitesi üzerindeki etkisi
The effect of smart oven technologies on consumers' perceived taste quality
- Tez No: 981423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KESKİN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Mutfak teknolojilerindeki ilerlemeler, geleneksel yaklaşımların ötesine geçerek bireylere daha kişiselleştirilmiş, kontrollü ve hassas yemek pişirme imkânları sağlamaktadır. Bu süreçte akıllı fırınlar, sıcaklık, nem ve süre optimizasyonunu otomatik olarak yaparak algılanan lezzet kalitesini etkileyen kritik mutfak araçları hâline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, mutfak teknolojilerinin lezzet kalitesi algısına olan etkileri incelemektir. Ayrıca, tüketicilerin demografik özelliklerine göre akıllı fırın kabul düzeylerini belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma kapsamında, bir akıllı fırın markasının düzenlediği tadım etkinliğine katılan tüketicilerden anket tekniğiyle veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, tüketicilerin akıllı fırın kabul düzeyleri ile lezzet kalitesi algıları arasında anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dahası, tüketicilerin akıllı fırın kabul düzeylerinin yaşları, eğitim durumları, gelir düzeyleri ve akıllı fırın sahipliklerine göre istatistiksel açıdan farklılaştığı belirlenmiştir. Bu çalışma, gastronomi turizmi alanında mutfak teknolojileri ile lezzet kalitesi algısı arasındaki ilişkiyi inceleyen sınırlı sayıdaki araştırmalara katkı sunmaktadır. Çalışmadan elde edilen sonuçların ve sunulan önerilerin yiyecek içecek sektörüne katkı sunması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The advancements in kitchen technologies extend beyond traditional approaches, enabling individuals to experience more personalized, controlled, and precise cooking. In this context, smart ovens have become critical kitchen tools, capable of automatically optimizing parameters such as temperature, duration, and humidity, thus influencing the perceived taste quality. The primary objective of this study is to investigate the effects of kitchen technologies on the perception of taste quality. Furthermore, the research aims to determine consumers' levels of smart oven acceptance based on their demographic characteristics. A quantitative research approach was adopted for the study, with data collected via a questionnaire administered to consumers who participated in a tasting event organized by a smart oven brand. The collected data were analyzed using the SPSS software. The analyses revealed a significant relationship between consumers' levels of smart oven acceptance and their perceived taste quality. Moreover, the study determined that consumers' levels of smart oven acceptance varied statistically according to their age, education, income levels, and ownership of a smart oven. This research contributes to the limited body of literature examining the relationship between kitchen technologies and perceived taste quality within the field of gastronomy tourism. The findings and recommendations derived from this study are expected to offer valuable contributions to the food and beverage industry.