Şanlıurfa yöresinden ve yurtiçi araştırma kuruluşlarından temin edilen burçak (vicia ervilia (L.) willd.) çeşitlerinin biyolojik ve tarımsal karakterlerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Researches on the biological and agricultural characters of bitter vetch (vicia ervilia (L.) willd.) lines collected from Şanlıurfa region and local research institutes
- Tez No: 98143
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Doktora Tezi ŞANLIURFA YÖRESİNDEN VE YURT İÇİ ARAŞTIRMA KURULUŞLARINDAN TEMİN EDİLEN BURÇAK (Vîcia ervilia (L.) Willd.) ÇEŞİTLERİNİN BİYOLOJİK VE TARIMSAL KARAKTERLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTD3MALAR VerdaAL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 2000, Sayfa: 107 Bu araştırma, bazı burçak hatlarının Harran Ovası koşullarında yetiştirilebilme olanakları ile bitkisel ve tarımsal özellilerinin saptanması amacıyla Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında 1996-97 ve 1997-98 yetiştirme sezonlarında 2 yıl süreyle yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak düzenlenmiştir. Ot ve tohum verimi yönünden burçak hatları yıllara göre önemli derecede farklılık göstermiştir. İki yıllık birleşik yaş ot verimi ortalamaları 1269.78-1906.50 kg/da arasında değişim göstermiş, en yüksek değerler K-l ve Y-8 No'lu hatlardan elde edilmiştir. Tohum verimi ortalamaları ise 75.24-161.88 kg/da arasında değişim gösterirken en yüksek değere Aligör hattı ile ulaşmıştır. Çalışmanın yürütüldüğü koşullarda yaş ot verimi ile kuru ot verimi ve bakla eni arasında olumlu ve önemli, baklada tohum sayısı, bitki basma tohum ağırlığı ve tohum verimi ile olumsuz ve önemli ilişki bulunmuştur. Tohum verimi ile bin tane ağırlığı arasında olumlu ve önemli, ilişkiler ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Burçak, Tarımsal Karakterler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis RESEARCHES ON THE BIOLOGICAL AND AGRICULTURAL CHARACTERS OF BITTER VETCH (Vida ervilia L. Wffld.) LINES COLLECTED FROM ŞANLHJRFA REGION AND LOCAL RESEARCH INSTITUTES VerdaAL Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops 2000, Page: 107 This research, was carried to study the growth possibilities of bitter vetch (Vicia ervilia (L.) Willd.) under Harran Plain Conditions and determine some biological and agronomic properties of these plants. Field trials were designed the randomised complete blocks design with three replications and in the research areas of Field Crop Department, Faculty of Agriculture, University of Harran, in 1996-97 and 1997-98. Both lines and years were differed statistically from each other in green yield and grain yield. Green yields of lines were between 1269.78 and 1906.33 kg/da. The highest values were found in Lines K-l and Y-8. When concerning grain yields the varied from 75.24 to 96.72 kg/da. The lowest values were obtained from Line Y-l while the highest values from Line Aligör. A positive correlation was found between green yield and herbage yield, pod width and a negative correlation was found between with seed per pod, seeds yield per plant and grain yield. A positive correlation coefficient were found between grain yield and 1000 seed weight. KEY WORDS: Vicia ervilia (L.) Willd., local varieties.