Sanal gerçekliğin iç mekân ve mobilya tasarımı üzerinde etkisi
The impact of virtual reality on interior and furniture design
  1. Tez No: 981431
  2. Yazar: MERVE YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Mimarlık, Interior Design and Decoration, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sanal gerçeklik teknolojisinin iç mekân ve mobilya tasarımı süreçlerinde kullanıcı ve tasarımcı deneyimi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Günümüz dijitalleşen tasarım pratiklerinde sanal gerçeklik, fiziksel prototiplere duyulan ihtiyacı azaltarak zaman ve maliyet açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, sanal gerçekliğin tasarım sürecine entegre edilmesine olan katkıları ve sınırlılıklarını değerlendirmektir. Araştırma kapsamında nitel veri analizine dayalı olarak literatür taraması, kullanım örnekleri incelemeleri, kullanıcı deneyim analizleri ve satış verilerine dayalı karşılaştırmalar yapılmıştır. Türkiye ve globaldeki bazı yerli firmaların uygulamaları ve kullanıcı geri bildirimleri incelenmiş, global satış verileri ile Türkiye pazar karşılaştırmaları yapılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sanal gerçekliğin ve arttırılmış gerçekliğin tasarım sürecinde mekânsal algıyı güçlendirdiğini, kullanıcıyla etkileşimi artırdığını ve tasarım kararlarının daha doğru alındığını ortaya çıkartmıştır. Sanal gerçeklik teknolojisinin iç mekân ve mobilya tasarımında yaratıcı süreci destekleyen ve kullanıcıyı merkeze alan yenilikçi bir araç olduğu saptanmıştır. Çalışma, bu teknolojinin gelecekte daha yaygın ve erişilebilir olacağına dair öngörüler ve istatistikler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of virtual reality (VR) technology on user and designer experiences within the processes of interior and furniture design. In today's increasingly digitalized design practices, VR reduces the need for physical prototypes, thereby providing significant advantages in terms of time and cost efficiency. The aim of this study is to evaluate the contributions and limitations of adapting virtual reality to the design process. Within the scope of the research, a qualitative data analysis approach was adopted, including a literature review, sectoral case studies, user experience analyses, and comparisons based on sales data. Applications and user feedback from local firms in Türkiye as well as international examples were examined, and comparative evaluations were conducted between global sales data and the Turkish market. The findings revealed that virtual and augmented reality strengthen spatial perception, enhance user interaction, and lead to more accurate design decisions throughout the design process. It was determined that virtual reality technology serves as an innovative, user-centered tool that supports the creative process in interior and furniture design. The study also presents forecasts and statistical data indicating that this technology will become more widespread and accessible in the future.