Psikolojik güçlendirmenin yenilikçi iş davranışı üzerine etkisi: Şanlıurfa ili örneği
The effect of psychological empowerment on innovative work behavior: The case of Şanlıurfa province
  1. Tez No: 981430
  2. Yazar: NECLA ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN NUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, psikolojik güçlendirmenin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise katılımcıların demografik özellikleri doğrultusunda psikolojik güçlendirme düzeylerinde ve yenilikçi iş davranışı algılarında anlamlı farkhılıkların balunup bulunmadığını incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli çerçevesinde desenlenmiş olup, örneklem grubunu kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen ve hizmet sektöründe çalışan toplam 390 birey oluşturmaktadır. Veriler, hem çevrim içi (online) hem de yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin iç tutarlılığı, Cronbach Alfa katsayısı ile test edilmiş ve kullanılan ölçüm araçlarının yüksek düzeyde güvenilir olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, veri setinin normalliğini değerlendirmek amacıyla çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri incelenmiş ve verilerin normal dağılıma uygunluk gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın temel sorularını yanıtlamak amacıyla yapılan doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, çalışanların psikolojik güçlendirme düzeylerinin, yenilikçi iş davranışları düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra, demografik değişkenlere bağlı farkhılıkların analizinde kullanılan Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) sonuçlarına göre, medeni durum, cinsiyet ve yaş değişkenleri açısından hem psikolojik güçlendirme hem de yenilikçi iş davranışı düzeylerinde anlamlı farkhılıklar bulunmuştur. Ancak, eğitim durumu açısından psikolojik güçlendirme düzeylerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmişken, yenilikçi iş davranışı açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to reveal the impact of psychological empowerment on innovative work behavior. Another objective of the study is to examine whether significant differences exist in the participants' levels of psychological empowerment and their perceptions of innovative work behavior based on their demographic characteristics. The study was designed within the framework of a survey model, a quantitative research method, and the sample consisted of 390 individuals working in the service sector, selected through convenience sampling. Data were collected through both online and face-to-face surveys. The data were analyzed using the SPSS 27 package program. The internal consistency of the scales was tested using Cronbach's alpha, and the measurement tools used were found to be highly reliable. Furthermore, skewness and kurtosis values ​​were examined to assess the normality of the data set, and it was determined that the data conformed to a normal distribution. The results of the linear regression analysis conducted to answer the main research questions revealed that employees' levels of psychological empowerment had a statistically significant and positive effect on their levels of innovative work behavior. In addition, the results of the Independent Samples t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), used to analyze differences based on demographic variables, revealed significant differences in both psychological empowerment and innovative work behavior across variables such as marital status, gender, and age. However, while a significant difference in psychological empowerment was found in terms of educational attainment, no significant difference was found in terms of innovative work behavior.