Vejetaryen beslenmenin insanlara olan etkileri üzerine bir araştırma
A study on the effects of a vegetarian diet on humans
- Tez No: 981460
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Beslenme insan sağlığı için yaşamını sürdürebilmesi adına besin kaynaklarını tüketmesi eylemidir. Dünya Sağlık Örgütü; sağlıklı olma ve sağlıklı olma halini sürdürebilmek için yüksek miktarda doymuş yağ, şeker, tuz içeren gıdalardan ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiğini onun yerine düşük kalorili, yüksek lif içerikli sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenme şeklini önermektedir. Vejetaryen beslenme temel olarak bir bitkisel beslenme şekli olduğu için Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlıklı olmak için önerdiği beslenme şekline uygun olması sebebiyle fiziksel ve psikolojik anlamda sağlığa fayda sağladığı düşünülmektedir. Özellikle dengeli ve iyi planlanmış vejetaryen beslenmenin; başta obezite, kanser, tip 2 diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalığın riskini azalttığı bilinmektedir. Ancak olası besin eksikliği riskinin önüne geçmek için, diyetin iyi planlanması, gerektiğinde gıda takviyesi ve uzman desteği alınması önemlidir. Aksi halde besin eksikliğine bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bitki temelli beslenmenin sürdürülebilirlik ve ekolojik açıdan da faydalı olduğu yapılan araştırmalarda yer bulmuştur. Vejetaryen beslenen insanların sosyal çevreyle ilişkileri karma beslenen bireylere göre daha uyumlu olduğu bilinmektedir. Ancak yine de sosyal yaşamlarında ve ilişkilerinde bazı zamanlarda beslenme ve yaşam şekilleri nedeniyle eleştirilere veya birtakım olumsuzluklara maruz kalabilmektedir. Temelleri çok eskiye dayanan vejetaryenlik; genel olarak etik, sağlık ve din gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Bazı olumsuz etkenlere, yetersiz bilgi ve desteğe rağmen günümüzde tercih eden kişi sayısı sürekli artış göstermektedir. Bu çalışma vejetaryen beslenmeyi tercih eden insanların, bu beslenmenin yaşamlarına çeşitli yönlerden ne şekilde etki ettiğini araştırarak ortaya çıkan sonuçları literatüre kazandırmayı ve vejetaryen beslenmeyen ancak beslenmeyi düşünen, bu konuda yeterli bilgisi olmayan insanlar için de bir referans kaynak olmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is the act of consuming food resources to sustain human health. The World Health Organization recommends avoiding foods high in saturated fat, sugar, and salt, as well as processed foods, to maintain good health and instead adopt a low-calorie, high-fiber diet rich in vegetables, fruits, and whole grains. Since vegetarian nutrition is essentially a plant-based diet, it is thought to provide physical and psychological health benefits because it complies with the nutritional pattern recommended by the World Health Organization for good health. A well-balanced and well-planned vegetarian diet is known to reduce the risk of many diseases, including obesity, cancer, type 2 diabetes, and cardiovascular disease. However, to avoid potential nutrient deficiencies, it's crucial to plan your diet carefully, supplement when necessary, and seek professional support. Otherwise, nutritional deficiencies can lead to health problems. Additionally, studies have shown that plant-based nutrition is beneficial in terms of sustainability and ecological aspects. It's known that people who follow a vegetarian diet have more harmonious relationships with their social environment than those who follow a mixed diet. However, they may still face criticism or other negative experiences in their social lives and relationships due to their diet and lifestyle. Vegetarianism, with its ancient roots, is generally preferred for reasons such as ethics, health, and religion. Despite some negative factors and insufficient information and support, the number of people choosing it today is steadily increasing. This study aims to investigate how people who choose a vegetarian diet affect their lives in various ways, to bring the results to the literature, and to serve as a reference source for people who are not vegetarian but are considering it and who do not have sufficient knowledge on the subject.