Mehmet Besim Darkot'un Türk coğrafya bilimine katkıları
Mehmet Besim Darkot's contributions to Turkish geography
  1. Tez No: 981459
  2. Yazar: ŞAFAK BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin önemli coğrafyacılarından Ordinaryüs Prof. Dr. Mehmet Besim Darkot (1903-1990) İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Coğrafya Bölümü'ndeki birçok ismin hocası olmuş, yaklaşık yarım yüzyılı bulan akademisyenlik hayatında, öğretim kademelerinin tümünde çalışmış, çok sayıda öğrenci yetiştirmiş seçkin bir eğitimci ve araştırmacıdır. Yurt dışında (Fransa) eğitim görmesinin neticesi olarak, Osmanlı'nın son döneminde batıdan alınan eğitim siteminin geliştirilmesinde kendisinin de ısrarla vurguladığı üzere, coğrafya bilimiyle uğraşanların sayısının arttırılması noktasında yazdığı yazılar yanında, yaptığı çalışmalar ile coğrafya biliminin Türkiye'de geliştirilmesinde öncü isimlerdendir. Pek çoğu defalarca basılmış ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim ders kitapları/ders notları, atlasları, ansiklopedi maddeleri/bölümleri, konferans/kongre çalışmaları, makaleleri ve birçoğu alanında ilkleri temsil niteliğindeki haritaları bulunan Darkot'un çalışmalarını ve coğrafi görüşlerini bilmek; esasen Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş sürecinde Türk coğrafyasını anlamak manasına gelmektedir.“Mehmet Besim Darkot'un Türk Coğrafya Bilimine katkıları”başlıklı ve altı bölümden oluşan çalışmamız, veri toplama ve analiz yöntemi açısından nitel bir araştırmadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden biyografik yöntem, tarihi araştırma ve vaka araştırması kapsamında ele alınmıştır. Ayrıca çalışmanın altıncı bölümünde de sayısal veri temelli bir yöntem olarak değerlendirilen atıf analizi kullanılarak, çalışmaya nicel bir boyut kazandırılmıştır. Yapılan bu çalışmanın, Cumhuriyet dönemi coğrafyasının kurucularından biri olan Mehmet Besim Darkot'un çalışmalarının, Türkiye'de coğrafya biliminin gelişimine nasıl yön verdiği konusunda aydınlatıcı olması beklenmektedir. Ayrıca, Darkot üzerine ilk defa yapılan biyografik tarzdaki bu araştırmayla, Darkot'un çalışmaları çeşitli açılardan değerlendirilecek ve sonraki çalışmalar için bir başlangıç noktası teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Ordinary Prof. Dr. Mehmet Besim Darkot (1903–1990), recognized as one of Turkey's foremost geographers, served as a mentor to numerous scholars within the Geography Department at Istanbul University's Faculty of Letters. Throughout an academic career spanning nearly five decades, he contributed significantly as an educator and researcher across various educational levels, guiding countless students. Having pursued studies abroad in France, Darkot emerged as a pioneering figure in the advancement of geography in Turkey. His efforts extended beyond scholarly publications to actively promoting the growth of geography as a scientific discipline, strongly advocating for the modernization of the education system inspired by Western models during the late Ottoman era. Engaging with Darkot's extensive body of work—including his textbooks for primary, secondary, and higher education, atlases, encyclopedia entries, conference presentations, articles, and maps, many of which were groundbreaking—offers essential insights into the evolution of Turkish geography from the Ottoman Empire into the Republican period. This research, entitled“Mehmet Besim Darkot's Contributions to Turkish Geography,”comprises six chapters and adopts a qualitative approach for both data collection and analysis. The study employs several qualitative research methodologies, including biographical analysis, historical research, and case study techniques. Additionally, to incorporate a quantitative aspect, citation analysis was conducted in the sixth chapter, providing numerical insights into the research. The purpose of this work is to highlight Mehmet Besim Darkot's impact—one of the founding figures of Republican-era geography—on the development of geographical studies in Turkey. Furthermore, as the first comprehensive biographical examination of Darkot, this study aims to evaluate his contributions from multiple angles and lay the groundwork for subsequent scholarly inquiries.