Çeşitli inanç ve kültürün mutfak kültürüne etkisi: Mardin örneği
The effect of various beliefs and cultures on culinary culture: The example of Mardin cuisine
  1. Tez No: 981461
  2. Yazar: SONGÜL SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DİLİSTAN SHIPMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mardin mutfağının şekillenmesinde etkili olan inançsal ve kültürel unsurları incelemektir. Araştırma, Mardin bölgesini ziyaret eden 170 turist ile gerçekleştirilmiştir. Turistlerin sosyodemografik özellikleri, restoran tercihleri ve yöresel mutfak deneyimleri anket yoluyla değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere parametrik ve parametrik olmayan istatistik yöntemleri uygulanmış, hipotezler test edilmiştir. Bulgular, farklı dini inançların (Müslüman, Hristiyan, Hindu, Budist, Ateist vb.) restoran tercihleri ve yemek deneyimlerinde belirleyici olduğunu göstermiştir. Özellikle dini hassasiyetlerin menü çeşitlendirilmesi ve hizmetlerin düzenlenmesinde önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Genç yetişkinler, yüksek eğitimliler ve daha önce Mardin'i ziyaret edenlerin yöresel mutfak deneyimlerine daha olumlu yaklaştığı belirlenmiştir. Modern restoranları tercih eden turistlerin yöresel deneyimleri sınırlı kalırken, otantik restoran tercih edenlerin deneyimleri daha zengindir. Ayrıca, bölgedeki üzüm ve şarap temalı ürünlerin dini algılar nedeniyle geniş kabul görmemesi gastronomi tanıtımında esneklik ve hassasiyet gerektirmektedir. Sonuç olarak, Mardin mutfağı dini ve kültürel çeşitliliğin mutfak kültürüne yansıdığı zengin ve çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Bu potansiyelin sürdürülebilirliği için farklı inançların hassasiyetlerine saygılı, kaliteli ve çeşitlilik odaklı gastronomi stratejileri geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the religious and cultural elements that are effective in shaping Mardin cuisine. The research was conducted with 170 tourists visiting the Mardin region. The sociodemographic characteristics, restaurant preferences and local cuisine experiences of the tourists were evaluated through a survey. Parametric and nonparametric statistical methods were applied to the obtained data and hypotheses were tested. The findings showed that different religious beliefs (Muslim, Christian, Hindu, Buddhist, Atheist etc.) are determinants of restaurant preferences and dining experiences. It was determined that religious sensitivities played an important role in menu diversification and service organization. It was determined that young adults, highly educated people and those who had visited Mardin before approached local cuisine experiences more positively. While the local experiences of tourists who prefer modern restaurants are limited, the experiences of those who prefer authentic restaurants are richer. In addition, the fact that grape and wine-themed products in the region are not widely accepted due to religious perceptions requires flexibility and sensitivity in gastronomy promotion. As a result, Mardin cuisine has a rich and multi-layered structure where religious and cultural diversity is reflected in the culinary culture. For the sustainability of this potential, quality and diversity-oriented gastronomy strategies should be developed that respect the sensitivities of different beliefs.