Psikolojik iyi oluş ve iş tatmininin örgütsel bağlılık üzerine etkileri: Eğitim sektöründe bir uygulama
The effects of psychological well being and job satisfaction on organizational commitment: Application of an education sector
  1. Tez No: 981477
  2. Yazar: SENA ÜREYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Psikolojik iyi oluş, bireyin yaşamdan haz duyması, olumlu duygular yaşaması ve psikolojik dayanıklılık göstermesi ile tanımlanır. İş tatmini ise bireylerin çabalarının karşılık bulması, motivasyon seviyeleri ve hissettikleri rahatlıkla ilişkilidir. Örgütsel bağlılık, çalışanların kuruma fiziksel, duygusal, normatif ya da kalıcı biçimde bağlı olmalarını ifade eder. Literatürde öğretmenlerin psikolojik iyi oluşunun ve iş tatmininin verimliliklerini doğrudan etkileyebileceğine dair çeşitli kanıtlar bulunmaktadır. Bu araştırma, psikolojik iyi oluş ve iş tatmininin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini, eğitim sektöründe çalışan öğretmenler örneğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde psikolojik iyi oluşun bireylerin genel yaşam memnuniyetini ve iş performansını artırdığı; iş tatmininin ise çalışanların motivasyonunu ve kuruma bağlılıklarını olumlu yönde etkilediği belirtilmektedir. Örgütsel bağlılık, bireyin çalıştığı kuruma duyduğu aidiyet hissini ve uzun vadeli çalışma isteğini yansıtır. Çalışmada, psikolojik iyi oluş, iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, eğitim alanında örgütsel bağlılığın artırılabilmesi için yalnızca bireysel psikolojik kaynaklara değil, aynı zamanda çalışma koşullarına ve yönetim tarzına da önem verilmesi gerektiğini göstermektedir. Psikolojik iyi oluş, kurumdaki destekleyici ilişkiler ve olumlu bir örgüt iklimiyle güçlenirken; iş tatmini yönetsel yaklaşımlar, sistemsel işleyiş ve iş yükü gibi değişkenlerle doğrudan ilişkilidir ve daha dinamik bir yapı sergilemektedir. Nitekim bu çalışmada yapılan aracılık analizi, psikolojik iyi oluşun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde iş tatmininin anlamlı bir aracı rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu bulgu, çalışanların örgüte olan bağlılıklarının yalnızca iyi oluş halleriyle değil, aynı zamanda yaptıkları işten duydukları memnuniyetle de şekillendiğini göstermektedir. Sonuç olarak, uygulayıcılar, eğitim yöneticileri ve alan araştırmacıları için çeşitli öneriler geliştirmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Psychological well-being is defined as an individual's ability to derive satisfaction from life, experience positive emotions, and demonstrate psychological resilience. Job satisfaction, on the other hand, is related to the extent to which individuals' efforts are rewarded, their level of motivation, and the sense of comfort they experience. Organizational commitment refers to employees' physical, emotional, normative, or long term attachment to their organization. In the literature, there is considerable evidence suggesting that teachers' psychological well-being and job satisfaction can directly affect their productivity. The present study aims to examine the effects of psychological well-being and job satisfaction on organizational commitment, with a focus on teachers working in the education sector. Previous research has indicated that psychological well-being enhances individuals' overall life satisfaction and job performance, while job satisfaction positively influences employees' motivation and their commitment to the organization. Organizational commitment reflects the sense of belonging employees feel toward their institution as well as their willingness to remain in it long term. In this study, the Psychological Well-Being Scale, the Job Satisfaction Scale, and the Organizational Commitment Scale were used to evaluate the relationships among psychological well being, job satisfaction, and organizational commitment. The findings demonstrate that in order to strengthen organizational commitment in the field of education, attention should be paid not only to individual psychological resources but also to working conditions and management styles. While psychological well-being is reinforced by supportive relationships within the institution and a positive organizational climate, job satisfaction is more directly related to managerial approaches, systemic processes, and workload, and thus exhibits a more dynamic structure. Indeed, the mediation analysis conducted in this study revealed that job satisfaction plays a significant mediating role in the effect of psychological well-being on organizational commitment. This finding indicates that employees' commitment to the organization is shaped not only by their well-being but also by the satisfaction they derive from their work. In conclusion, various recommendations can be developed for practitioners, educational administrators, and future researchers.