İslami ve geleneksel bankaların finansal performansı üzerinde çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) faktörlerinin etkisi: Dinamik panel veri analizi ile uluslararası bir karşılaştırma
The impact of environmental, social and governance (ESG) factors on the financial performance of Islamic and traditional banks: An international comparison using dynamic panel data analysis
  1. Tez No: 981478
  2. Yazar: HARUN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) faktörlerinin İslami ve geleneksel bankacılığın finansal performansı üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışmanın temel hareket noktası, maliyet-gelir oranı ve risk-getiri dengesi gibi geleneksel verimlilik göstergelerinin, sürdürülebilirlik odaklı küresel ekonomide bankaların dayanıklılığını, paydaş güvenini ve kurumsal meşruiyetini açıklamakta yetersiz kalmakta olduğudur. Bu doğrultuda, ESG kriterlerinin bankaların performansını değerlendirmede daha bütüncül bir yaklaşım sunup sunmadığı araştırılmaktadır. Ayrıca, İslami bankalar açısından ESG uygulamalarının ölçülebilir avantajlar sağlayıp sağlamadığı ve Şer'i esaslara dayalı yükümlülüklerin bu süreci nasıl etkilediği tartışılmaktadır. Belirtilen araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla hipotez temelli bir araştırma tasarımı benimsenmiştir. Bu kapsamda dinamik panel Sistem Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (Sistem-GMM) uygulanmaktadır. Çalışmada kullanılan veri seti, 2015–2023 dönemini kapsamakta ve dokuz ülkeden 118 bankaya ait verileri içermektedir. Bu durum, metodolojik tutarlılığın korunmasına ve uluslararası karşılaştırmaların yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca, Arellano-Bond AR (1) ve AR (2) testleriyle Sargan ve Hansen geçerlilik testleriyle, kurulan modellerin ve kullanılan araçların güvenilirliğini doğrulanmıştır. Bulgular, ESG performansının bankaların finansal performansı üzerinde güçlü ve olumlu etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Geleneksel bankalarda çevresel performans ve ESG açıklamalarının en belirleyici unsurlar olduğu buna karşın sosyal boyutun daha sınırlı bir etkiye sahip olduğu ve yönetişim faktörünün kısa vadede zayıf kaldığı tespit edilmiştir. İslami bankalarda ise çevresel, sosyal, yönetişim ve genel ESG performanslarının hem Varlık Getirisi (ROA) hem de Özsermaye Getirisi (ROE) üzerinde daha istikrarlı ve güçlü etkiler gösterdiği bulunmuştur. Bu durum, İslami finansın yapısal olarak ESG ilkeleriyle uyumlu bir çerçeve sunduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, ESG'nin yalnızca bir ölçüm aracı değil aynı zamanda etik değerleri ve sürdürülebilirlik ilkelerini finansal performansla bütünleştiren bir paradigma dönüşümü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the impact of environmental, social, and governance (ESG) factors on the financial performance of Islamic and conventional banking. The fundamental premise of the study is that traditional efficiency indicators, such as cost-to-income ratio and risk-return balance, are insufficient in explaining banks' resilience, stakeholder trust, and corporate legitimacy in a sustainability-focused global economy. Accordingly, the study investigates whether ESG criteria offer a more holistic approach to evaluating banks' performance. Furthermore, it is discussed whether ESG practices provide measurable advantages for Islamic banks and how Sharia-based obligations affect this process. A hypothesis-based research design has been adopted to answer the stated research questions. In this context, the dynamic panel System Generalised Moments Method (System-GMM) is applied. The data set used in the study covers the period 2015–2023 and includes data from 118 banks in nine countries. This allows for methodological consistency and enables international comparisons. Furthermore, the reliability of the models and instruments used has been verified using Arellano-Bond AR (1) and AR (2) tests and Sargan and Hansen validity tests. The findings show that ESG performance has a strong and positive impact on banks' financial performance. In traditional banks, environmental performance and ESG disclosures were found to be the most decisive factors, whereas the social dimension had a more limited impact, and the governance factor remained weak in the short term. In Islamic banks, environmental, social, governance, and overall ESG performance were found to have more stable and stronger effects on both Return on Assets (ROA) and Return on Equity (ROE). This reveals that Islamic finance structurally offers a framework compatible with ESG principles. The results obtained show that ESG is not merely a measurement tool but also a paradigm shift that integrates ethical values and sustainability principles with financial performance.