Güvenlik odaklı liderliğin çalışan davranışları üzerindeki etkisinde örgütsel güvenin rolü: İran gıda endüstrisi örneği
The role of organizational trust in the impact of safety-oriented leadership on employee behavior: A case study of the Iranian food industry
  1. Tez No: 981479
  2. Yazar: VAHİD KHAİYATİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVER SEVİL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, güvenlik merkezli liderlik unsurlarının çalışanların davranışlarını geliştirmede örgütsel güvenin aracılık rolünü ele almaktadır. İran'daki gıda sektörü örneğinden yola çıkarak, güvenlik odaklı liderliğin çalışanlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, güvenlik merkezli liderlik unsurlarının çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artırmada belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Örgütsel güvenin çalışanların işlerine daha fazla bağlanmalarına ve iş ortamında daha olumlu davranışlar sergilemelerine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, güvenlik odaklı liderliğin, örgütsel güven aracılığıyla çalışanların davranışlarını olumlu yönde etkilediğini teorik olarak desteklemektedir. Çalışanların liderlerine ve organizasyonlarına duyduğu güvenin artması, iş ortamındaki etkileşimleri ve performansı iyileştirebilir. Bu bulgular, liderlik ve örgütsel davranış alanındaki akademik çalışmalara katkıda bulunmaktadır. Uygulama açısından bakıldığında, yöneticilerin güvenlik merkezli liderlik unsurlarını benimsemeleri, çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını güçlendirebilir. Bu tür bir liderlik anlayışı, çalışanların iş yerinde daha tatmin edici ve verimli olmalarını sağlayabilir. Özellikle kriz anlarında, güvenlik odaklı liderlik, çalışanların psikolojik ve duygusal gereksinimlerinin karşılanmasına destek olabilir. Bu araştırmanın sonuçları, İran gıda endüstrisi örneği üzerinden sadece mevcut durumda değil, gelecekteki benzer kriz durumlarında da uygulanabilir ve geçerli olabileceğini göstermektedir. Örgütler, güvenlik odaklı liderlik stratejilerini benimseyerek, çalışanlarının güvenini kazanabilir ve kriz dönemlerinde bile yüksek performans elde edebilirler.
Özet (Çeviri)
The study investigates how organizational trust mediates the impact of safety-focused leadership components on employee behaviors. By analyzing the Iranian food industry as a case study, it explores how safety-focused leadership affects employees. The research results indicate that leadership components emphasizing safety play a crucial role in boosting employee motivation and commitment. Additionally, organizational trust has been found to foster stronger employee dedication to their work and encourage more positive workplace behaviors. These findings provide theoretical support for the idea that safety-focused leadership improves employee behavior through organizational trust. By strengthening employees' confidence in their leaders and organizations, safety-focused leadership contributes to better workplace interactions and overall performance. This research adds valuable insights to the literature on leadership and organizational behavior. In practice, it is suggested that managers can increase employee motivation and commitment by adopting safety-focused leadership components. Safety-focused leadership can enable employees to be more satisfied and productive in the workplace. This can especially help organizations meet their employees' psychological and emotional needs during crisis periods. The results of this research, based on the example of the Iranian food industry, indicate that they can be applied and valid not only in the current situation but also in similar future crisis situations. Organizations can gain the trust of their employees and achieve high performance even during crisis periods by adopting safety-focused leadership strategies.