Piyano eğitiminde yetişkin öğrencilere yönelik motivasyon stratejileri
Motivation strategies in piano education for adult students
- Tez No: 981491
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
“Piyano Eğitiminde Yetişkin Öğrencilere Yönelik Motivasyon Stratejileri”başlıklı bu çalışma, yetişkin bireylerin piyano eğitimi sürecinde karşılaştıkları motivasyonel sorunları incelemekte ve bu zorlukların üstesinden gelmeye yönelik etkili, pedagojik temelli stratejiler ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, yetişkin öğrencilerin piyano öğrenme süreçlerini sürdürülebilir kılacak motivasyon stratejilerini belirlemek ve bu stratejilerin uygulamadaki etkililiğini değerlendirmektir. Çalışma kapsamında, motivasyonu etkileyen etkenler kuramsal ve uygulamalı yönleriyle ele alınmış; piyano pedagojisi bağlamında stratejik öneriler geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular, bireysel eğitmenler kadar kurumsal müzik eğitimi yapıları için de yol gösterici niteliktedir. Ayrıca, yetişkin eğitimine yönelik farkındalık oluşturmak ve psikolojik destek mekanizmalarını sürece entegre etmek suretiyle daha kapsayıcı bir öğrenme ortamı hedeflenmektedir. Tezde, yetişkin öğrencilerin öğrenme özellikleri, motivasyonel yapılarını etkileyen faktörler ve piyano öğretiminde kullanılan çeşitli yaklaşımlar detaylı biçimde incelenmiştir. Hedef belirleme, güdüleme teknikleri, sosyal-duygusal destek sistemleri ve teknolojik araçların kullanımı gibi başlıklar altında çözümleyici değerlendirmelere yer verilmiştir. Birinci bölümde, yetişkin öğrencilerin öğrenme özellikleri, yaşla ilişkili bilişsel süreçler ve yetişkinler için piyano eğitiminin temel ilkeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, motivasyon kuramları ile birlikte yetişkin bireylerde motivasyonu etkileyen unsurlar ve piyano eğitimine özel motivasyon stratejileri tartışılmıştır. Üçüncü bölüm, hedef belirleme, içsel ve dışsal güdüleme, sosyal-duygusal destek, teknoloji entegrasyonu ve performans kaygısı başlıkları altında motivasyonu artırıcı yaklaşımları kapsamaktadır. Sonuçta ise ulaşılan bulgular doğrultusunda genel değerlendirmelere ve uygulamaya yönelik önerilere yer verilmiştir. Bu tez, hem yetişkin bireylerin müzik eğitimine katılımını desteklemeyi hem de motivasyonel temelli öğretim yaklaşımlarına dair kapsamlı bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This study, titled“MotivationStrategies in PianoEducation for AdultStudents”, examines the motivationchallengesfacedbyadultindividualsduring the process of learningpiano, as well as effectivestrategies for overcomingthesechallenges. The aim of the research is to identifypedagogicallygroundedmotivationstrategiesthat can sustainadultstudents' interest in learning the piano and to evaluate the effectiveness of thesestrategies in practice. Byaddressing the factorsinfluencingmotivation from boththeoretical and practicalperspectives, the studyoffersstrategicrecommendationswithin the context of pianopedagogy. The findingsprovideguidance not only for individualinstructors but also for musiceducationinstitutions. Furthermore, the studyaims to fosterawarenessregardingadulteducation and to promote the integration of psychologicalsupportelementsinto the process, therebycreating a moreinclusivelearningenvironment. Within the scope of the thesis, the learningcharacteristics of adultstudents, factorsaffectingtheirmotivation, and variousapproachesused in pianoinstructionareexamined. Evaluationsareconductedundertopicssuch as goalsetting, motivationtechniques, socio-emotionalsupport, and the use of technologicaltools. In the conclusion, recommendationsbased on the findingsarepresented. In thiscontext, the thesis is structured in four main chapters. The firstchapterdiscusses in detail the learningcharacteristics of adultstudents, the relationshipbetweenage and cognitiveprocesses, and the fundamentalprinciples of pianoeducation for adults. The secondchapterexplores the theoreticalfoundations of motivation, the factorsinfluencingmotivation in adultlearners, and the motivationstrategiesemployed in pianoeducation The thirdchapterevaluatesapproachesaimed at enhancingmotivation, includinggoalsetting, motivationtechniques, socio-emotionalsupportmechanisms, use of technology, and the relationshipbetweenperformanceanxiety and motivation. In the final chapter, the conclusionsdrawn from the researchfindings and the recommendationsdevelopedbased on theseconclusionsarepresented.