E-pazaryerinde ınfluencer pazarlaması yapan işletme temsilcilerinin marka değeri boyutlarına yönelik tüketici davranışı gözlemlerinin tematik analizi
Thematic analysis of consumer behavior observations regarding brand value dimensions by business representatives engaged in influencer marketing on e-marketplaces
  1. Tez No: 981490
  2. Yazar: YUNUS DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBEN CEYHAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, E-Pazaryerinde Influencer Pazarlaması Yapan İşletmelerin Temsilcilerinin, Marka Değeri Boyutlarına Yönelik Tüketici Davranışı Gözlemlerinin Tematik Analizini incelemektedir. Günümüzde influencer pazarlaması, markaların hedef kitleleriyle etkileşim kurmasında önemli bir uygulama haline gelmiştir. Araştırmanın temel amacı, tekstil ve kozmetik sektörünüdeki işletmelerin influencer pazarlama uygulamalarının marka değerine katkısını belirlemektir. Çalışma, İstanbul'da faaliyet gösteren işletmelerle sınırlıdır ve kesitsel bir araştırma olarak belirli bir zaman diliminde gerçekleştirilecektir. Bulgular, yalnızca araştırma dönemi için geçerli olup, influencer pazarlamanın marka değeri üzerindeki etkisi zaman içinde değişebilir. Literatür incelemesi sonucunda, e-pazaryerleri üzerine yapılan araştırmaların sınırlı olduğu ve çoğunlukla tüketici odaklı olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın özgün değeri, işletmelerin perspektifinden influencer pazarlamanın marka değerine etkisini ele alarak alanyazındaki boşluğu doldurmaya katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Thematic Analysis of Consumer Behavior Observations of Representatives of Enterprises Engaged in Influencer Marketing in the E-Marketplace, Brand Value Dimensions. Today, influencer marketing has become a key application for brands to engage with their target audience. The primary aim of this research is to determine how influencer marketing applications contribute to the brand value of businesses in the textile and cosmetics sectors. The study is limited to businesses operating in Istanbul and will be conducted as a cross-sectional study within a specific time frame. The findings are only relevant to the research period, as the impact of influencer marketing on brand value may change over time. A literature review has shown that studies on e-commerce marketplaces are limited and mostly consumer-oriented. The originality of this study lies in addressing the impact of influencer marketing on brand value from a business perspective, contributing to filling a gap in the existing literature.