Otoetnografik ve etnografik açıdan Gaziantep özelinde yas ritüelleri
Mourning rituals in the context of Gaziantep: an autoethnographic and ethnographic perspective
  1. Tez No: 981495
  2. Yazar: HİLAL İSLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (folklor) Bilim Dalı
Özet
Her canlının mutlak sonu olan ölüm, insanlık tarihi boyunca anlamlandırılmaya çalışılmış bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam mefhumundan bağımsız düşünülemeyecek olan ölüm, en az doğum kadar olağan bir durum iken birtakım bilinmezlikleri ve öngörülemezlikleri ihtiva etmesi nedeniyle insandaki merak ve kaygı dürtüsünü tetiklemiştir. Hayatta kalma içgüdüsü ile donatılmış bir canlı türü olan insan, ilk çağlardan beri bilinemez ve öngörülemez olana dair önlemler almaya çalışarak yaşamını garanti altına almaya ve yaşadığı toplumda güven duygusunu tesis etmeye gayret etmiştir. Bu durum ise bireyin mensup olduğu toplumun kültürel, coğrafî, sosyolojik niteliklerine bağlı olarak bazı uygulamalar geliştirmelerine zemin hazırlamıştır. Bu uygulamaların merkezinde yer alan statik davranış kalıpları ise ritüelleri teşkil etmiştir. Bireyin hayatla, sevdikleri ve sahip olduklarıyla bağını sonlandıran ölüm olgusu karşısında geliştirilen ritüelistik uygulamalar, evrensel birtakım hususiyetler taşımasının yanı sıra teşekkül ettiği toplumun manevî değerlerini de yansıtmaktadır. Bu değerler, kültürel unsurlara tekabül etmesi cihetiyle dinamik bir yapıya sahiptirler ve çağın koşullarına, içtimaî ihtiyaçlara binaen güncellenmektedirler. Bu çalışmanın bulguları, Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesinde gerçekleşen bir cenaze töreni sırasında yürütülen etnografik ve otoetnografik araştırma doğrultusunda elde edilmiştir. Bu doğrultuda Gaziantep ilinin Şehitkâmil ilçesinde gerçekleştirilen ölüm ve yas ritüelleri; kültürel, bireysel ve toplumsal boyutlarıyla incelenerek bu ritüellerin anlam dünyası çözümlenmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Death, the inevitable end of every living being, has appeared throughout human history as a phenomenon that people have continuously sought to make sense of. Inseparable from the notion of life, death—although as natural as birth—has nevertheless triggered feelings of curiosity and anxiety in human beings due to the uncertainties and unpredictability it entails. As a species equipped with the instinct for survival, humans have endeavored since ancient times to secure their existence and establish a sense of safety within their communities by taking measures against the unknown and the unforeseeable. This situation has laid the groundwork for the development of various practices, shaped by the cultural, geographical, and sociological characteristics of the society to which the individual belongs. The static behavioral patterns at the core of these practices have come to constitute rituals. Ritualistic practices developed in response to death—the phenomenon that severs an individual's connection with life, loved ones, and possessions—not only carry universal characteristics but also reflect the spiritual values of the society in which they emerge. These values, as they correspond to cultural elements, possess a dynamic structure and are continuously updated in accordance with the conditions of the era and social needs. The findings of this study were obtained through ethnographic and autoethnographic research conducted during a funeral ceremony in the Şehitkamil district of Gaziantep. In this context, the death and mourning rituals practiced in Şehitkamil, Gaziantep were examined in their cultural, individual, and social dimensions, with an effort to interpret and analyze the world of meanings these rituals embody.