Exploring the links between parenting styles and conflict patterns in Moroccan families
Faslı ailelerde ebeveynlik tarzları ve çatışma örüntüleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 981494
  2. Yazar: GHITA EL GHIATI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ebeveynlik stillerinin ve ebeveyn–çocuk çatışma sıklığının, Faslı ebeveynlerin çocuklarıyla yaşadıkları çatışmalarda kullandıkları çatışma taktiklerini nasıl yordadığı incelenmiştir. Bu kesitsel araştırmaya 242 ebeveyn (163 kadın ve 79 erkek) katılmıştır. Katılımcılar, Fransızca dilinde uygulanan kısa ölçeklere yanıt vererek ebeveynlik stillerini (otoritatif, otoriter, hoşgörülü), çatışma sıklığını ve üç çatışma taktiğini (şiddet içermeyen disiplin, psikolojik saldırganlık, fiziksel saldırganlık) değerlendirmişlerdir. Veriler Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizleri ile analiz edilmiştir. Regresyon analizlerinin sonuçlarına göre çatışma taktikleri arasında farklı örüntüler ortaya konmuştur. Şiddet içermeyen disiplin taktiğini, otoriter ebeveynlik ve çatışma sıklığı anlamlı ve pozitif yönde yordarken otoritatif ve hoşgörülü ebeveynlik anlamlı yordayıcılar olarak bulunmamıştır. Psikolojik saldırganlık için yalnızca hoşgörülü ebeveynlik anlamlı bir yordayıcı olarak bulunurken otoritatif ve otoriter ebeveynlik ve çatışma sıklığı anlamlı yordayıcılar değildir. Fiziksel saldırganlık taktiğinde ise otoriter ebeveynlik, hoşgörülü ebeveynlik ve çatışma sıklığı anlamlı pozitif yordayıcılar olarak ortaya çıkmış, buna karşılık otoritatif ebeveynlik anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, bulgular Faslı ebeveynlerin otoriter ve hoşgörülü ebeveynlik stillerinin ve daha yüksek çatışma sıklığının, daha fazla saldırgan taktik kullanımı ile ilişkili olduğunugöstermiştir. Öte yandan, hiçbir ebeveynlik stilinin yapıcı çatışma taktiklerini anlamlı olarak yordamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examined how parenting styles and the frequency of parent–child conflict were predicting the conflict tactics Moroccan parents report using with their children. This cross-sectional study was conducted with 242 parents (163 women and 79 men) who responded to brief French-language measures of parenting styles (authoritative, authoritarian, permissive), conflict frequency, and three conflict tactics: nonviolent discipline, psychological aggression, and physical aggression. Pearson correlations and multiple linear regression analyses were conducted to analyze the data. Regression analyses revealed distinct patterns across conflict tactics. For nonviolent discipline, authoritarian parenting and conflict frequency were significant positive predictors, while authoritative and permissive parenting were not significant. For psychological aggression, permissive parenting was the only significant predictor, while authoritative parenting, authoritarian parenting, and conflict frequency were not significant. For physical aggression, authoritarian parenting, permissive parenting, and conflict frequency all emerged as significant positive predictors, whereas authoritative parenting was not significant. Overall, the findings indicated that authoritarian and permissive parenting styles of Moroccan parents, as well as higher conflict frequency, were linked to greater use of aggressive tactics. On the other hand, no parenting style significantly predicted constructive conflict tactics.