Mesleki staj döneminde karşılaşılan gerçeklik şoku ile öz-yeterlilik ve örgütsel destek ilişkisinin incelenmesi: Üniversite öğrencileri üzerine araştırma
Examining the relationship between reality shock and self-efficacy and organizational support during vocational internship period: A study on university students
  1. Tez No: 981520
  2. Yazar: NALAN SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYSAL AŞKUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin staj döneminde yaşadıkları gerçeklik şoku ile öz-yeterlilik düzeyleri ve algıladıkları örgütsel destek arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gerçeklik şoku, bireylerin eğitim sürecindeki beklentileri ile iş ortamındaki gerçek koşullar arasındaki farktan kaynaklanan psikolojik uyum güçlüğü olarak tanımlanırken; öz-yeterlilik bireyin kendi becerilerine duyduğu inancı, örgütsel destek ise iş yerinden algıladığı desteği ifade eder. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'deki üniversitelerde staj yapmış 385 öğrenciyle yürütülmüştür. Kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen katılımcılardan veriler, gerçeklik şoku, öz-yeterlilik ve algılanan örgütsel destek ölçekleri ve demografik bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin gerçeklik şoku düzeyleri orta düzeyde, algılanan örgütsel destek ve öz-yeterlilik düzeyleri ise yüksek düzeyde bulunmuştur. Gerçeklik şoku ile algılanan örgütsel destek arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilirken; öz-yeterlilik ile gerçeklik şoku arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Demografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde; cinsiyet, staj yapılan kurum türü ve eğitim görülen alana göre bazı değişkenlerde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Özellikle kadın öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek gerçeklik şoku yaşadıkları; kamu kurumlarında staj yapanların ise özel sektöre kıyasla daha düşük örgütsel destek algısına sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca eğitim fakültesi öğrencilerinin öz-yeterlilik düzeyleri, diğer fakülte gruplarına göre daha yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlar, staj sürecinde yaşanan deneyimlerin hem bireysel hem de çevresel faktörlerden etkilendiğini ve özellikle örgütsel destek algısının gerçeklik şokunu azaltmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between reality shock experienced by university students during their internship period, their self-efficacy levels, and perceived organizational support. Reality shock refers to the psychological adjustment difficulties that arise from the discrepancy between the expectations formed during academic education and the actual conditions in the workplace. Self-efficacy reflects an individual's belief in their own abilities, while perceived organizational support indicates the extent to which individuals feel valued and supported by their organization. Data from participants selected using the convenience sampling method were collected through the reality shock, self-efficacy, and perceived organizational support scales, as well as a demographic information form. Analyses were conducted using SPSS 25 software. Findings revealed that students experienced a moderate level of reality shock, while their perceived organizational support and self-efficacy levels were relatively high. A significant negative relationship was found between reality shock and perceived organizational support. However, no statistically significant relationship was observed between self-efficacy and reality shock. Regarding demographic variables, significant differences were found based on gender, type of internship institution, and field of study. Female students experienced higher levels of reality shock compared to male students. Those who completed internships in public institutions reported lower levels of perceived organizational support than those in the private sector. Additionally, education faculty students demonstrated higher levels of self-efficacy compared to students from other faculties. These results indicate that internship experiences are influenced by both individual and contextual factors, and that perceived organizational support plays a key role in reducing the intensity of reality shock. The findings emphasize the importance of structured support mechanisms during internships to facilitate students' adaptation to professional life.