Turizm eğitimi alan öğrencilerin staj döneminde maruz kaldıkları mobbing (psikolojik yıldırma) ankara ilinde bir uygulama
The mobbing that the students come across at training period who take tourism education a research in the city, Ankara
- Tez No: 279782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, turizm eğitimi alan öğrencilerin, mesleki deneyim kazanmak için staj yaptıkları dönemde, mobbing davranışlarına maruz kalma düzeyini belirlemekle birlikte, mobbing davranışına maruz kalma durumunun çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir.Bu kapsam da turizm eğitimi alan öğrencilere, üç bölümden oluşan; demografik özellikler, mobbing davranışları ve çalışma isteği, anket uygulanmıştır. Araştırmaya, Ankara ilinde ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrenciler katılmıştır. Turizm eğitimi alan öğrencilerin mobbing davranış algısını tespit etmeye yönelik; iki değişkenli bağımsız örneklem (cinsiyet) için t testi, yaş, eğitim seviyesi, staj yapılan departman, staj süresi gibi, ikiden çok değişkenli bağımsız örneklemler için ise Anova testi uygulanmıştır.Bulgular, turizm eğitimi alan öğrencilerin, staj döneminde, mobbingin alt boyut davranışlarına farklı düzeylerde maruz kaldıklarını göstermektedir. Mobbing davranışlarına maruz kalma düzeyinin, cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Turizm eğitimi alan öğrencilerin, eğitimini tamamladıklarında turizm sektöründe çalışma isteğinin düşük olduğu tespit edilmiş ve bu bulgular ışığında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to determine the level of the students? coming across to mobbing in their training period who take tourism education and to analyse whether there is a difference between mobbing behaviour in dimensions.Within this scope a survey that is made up of three parts : demografic features, mobbing behaviours and the desire of working was carried out. From the city, Ankara, high school, associate degree, bachelor's degree students who take the education of tourism join the survey. In order to determine the perception of mobbing of these students bivariant independent sample (gender) t test and for multivariate independent samples such as age, level of education, the training departmant, training time Anova test were implemented.Findings show that the mobbing behaviour that the students come across in training period who takes torism education shows significant difference in genders in four dimension. In addition to this there is a difference between mobbing behaviour dimensions and age, level of education, the training departmant and training time. It is confirmed that after finishing their educations the students? desire to work in tourism sector is low and in the lights of these findings some suggestions are offered.