The effects of global uncertainties on international trade and investment flows: Panel data analysis
Küresel belirsizliklerin uluslararası ticaret ve yatırım akışlarına etkisi: Panel veri analizi
  1. Tez No: 981526
  2. Yazar: TUNA DEMİRKAZIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KÜÇÜKSAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, panel veri yaklaşımını kullanarak küresel belirsizliklerin uluslararası ticaret ve doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Yakın geçmişte, küresel ekonomi artan bir ivmeyle istikrarı ve küresel piyasalara uyumu güçleştiren ekonomik krizler, bölgesel çatışmalar ve savaşlar, salgın hastalıklar gibi öngörülemeyen olaylara maruz kaldı. Bu çalışma, geniş bir zaman ve ülke örneğini kapsayan panel veri yaklaşımından yararlanarak ve Ekonomik ve Politik Belirsizlik Endeksi ile Dünya Belirsizlik Endeksini kullanarak küresel belirsizliklerdeki dalgalanmaların dış ticaret performansını ve doğrudan yabancı yatırım akışlarını incelemektedir. Sonuçlarımız belirsiz ekonomik ve politik ortamların küresel ekonomik entegrasyon üzerindeki derin ve yakıcı etkisini işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to investigate and estimate the impact of global uncertainties on international trade and foreign direct investment (FDI) with a panel data approach. In recent decades, the global economy has been increasingly exposed to unpredictable events such as financial crisis, geopolitical conflict and wars, pandemics, which have raised concerns about the stability and integration of global markets. Drawing on panel data covering a broad sample of countries over time, this study examines how fluctuations in global uncertainty, measured through indices such as Economic Policy Uncertainty (EPU) and World Uncertainty Index (WUI) which are significantly predictors of current contractions in trade openness and net FDI inflows. Our result underscores the profoundly disruptive impact of uncertain economic and policy environments on global economic integration.