Mitigating voltage violation in active low – voltage networks using flexibilities
Esneklıklerden yararlanarak aktıf alçak gerılım şebekelerınde gerılım sınır ihlallerının azaltılması
  1. Tez No: 981554
  2. Yazar: KARIM KABBARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Artan talep nedeniyle elektrik enerjisi günlük yaşantımız için giderek daha vazgeçilmez hale gelmektedir. Amaç, çevreye zarar vermeden bu enerjiyi sürdürülebilir bir şekilde üretmektir. Bu nedenle, özellikle ısı pompaları ve elektrikli araçlar nedeniyle artan elektrik ihtiyacını karşılamak üzere hane halkları giderek daha fazla yerel enerji sistemlerine yönelmektedir. Bu tez, düşük gerilimli elektrik şebekesinde fotovoltaikler (PV), batarya sistemleri, elektrikli araçlar (EV) ve ısı pompalarının varlığının gerilimi nasıl etkilediğini incelemeyi ve gerilim problemleri durumunda elektrikli araçların, ısı pompalarının ve batarya sistemlerinin işletme koşullarını iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çözüm olarak esneklik temelli bir yaklaşım önerilmektedir. Bu çözüm esasen enerji tüketimine dayalı olarak müşteri onayıyla sağlanmakta ve elektrik şebekesindeki gerilim sorunlarını çözmektedir. Önerilen çözümün değerlendirilmesi için Birleşik Krallık'a ait 55 baralı, üç fazlı, dengesiz düşük gerilimli bir şebeke dikkate alınmıştır. Vaka çalışması sonuçları, önerilen esneklik kontrol stratejisinin hem aşırı gerilim hem de düşük gerilim ihlallerini başarılı bir şekilde giderdiğini ve tüm düğüm gerilimlerini 0.9–1.1 p.u. yasal sınırları içerisinde tuttuğunu göstermektedir. Ayrıca analizler, gerilim duyarlılık matrisi kullanılarak stratejik olarak seçilen prosumerlerin yalnızca %20'lik bir katılım oranının bile tüm sistemdeki gerilim sorunlarını çözmek için yeterli olduğunu ortaya koymuş, böylece yaklaşımın pratik verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the growing demand, electrical energy is becoming increasingly essential to our daily lives. The aim is to generate this energy sustainably, ensuring the environment is not harmed. This is why households in particular are increasingly turning to local energy systems to meet their growing electricity demands, because of heat pumps and electric vehicles. This thesis aims to examine how the voltage in the low voltage power network is affected by the presence of photovoltaics (PVs), battery systems, electric vehicles (EVs) and heat pumps in homes, and to determine how electric vehicles, heat pumps, and battery systems can be used to improve the operating condition in case of voltage problems. A flexibility-based solution is proposed. This solution is primarily achieved through customer consent based on energy consumption and it solves the voltage problems on the power network. A 55-bus three-phase unbalanced low-voltage network of the UK is considered to evaluate the proposed solution. The case study results indicate that the proposed flexibility control strategy effectively addressed both overvoltage and undervoltage issues, ensuring all nodal voltages stayed within the prescribed limits of 0.95–1.05 p.u. Additionally, the analysis showed that even a modest 20% participation rate from prosumers, carefully chosen using a voltage sensitivity matrix, was enough to solve system-wide voltage problems in a single-phase system. However, this participation level was insufficient for a three-phase system, highlighting both the practical effectiveness and the limitations in scalability of the approach.