4-6 yaş Kur'an kursu öğreticilerinin iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı yönünden incelenmesi
Analysis of occupational health and safety awareness of 4-6 age group Quran course instructors
- Tez No: 981563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİHA KIRKINCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 4-6 yaş Kur'an Kursu öğreticilerinin iş sağlığı ve güvenliği farkındalığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, öğreticilerin maruz kaldıkları fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikososyal riskler ele alınarak bu risklere yönelik bilgi düzeyleri, tutumları ve alınan önlemler analiz edilmiştir. Çalışma, karma araştırma yöntemiyle yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 30 maddelik yapılandırılmış bir anket formu kullanılmıştır. Anket, Düzce ili ve ilçelerinde görev yapan toplam 105 Kur'an Kursu öğreticisine uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 27.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre, öğreticilerin genel iş sağlığı ve güvenliği farkındalık puanları 26 ile 60 arasında değişmekte olup; ortalama farkındalık puanı 48,51, standart sapması ise 7,12 olarak hesaplanmıştır. Bu bulgu, öğreticilerin İSG konusundaki genel farkındalık düzeylerinin orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Özellikle risk algısı ve acil durumlara hazırlık konularında yetersizlikler dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, 4-6 yaş grubu Kur'an Kursu öğreticilerine yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ve içeriğinin artırılması gerektiği ve çalışma ortamlarının daha güvenli hale getirilmesi için farkındalık analizi çalışmaları yürütülmesinin önemli olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, eğitim programlarının geliştirilmesi, düzenli bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurumsal politikaların oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the occupational health and safety (OHS) awareness of instructors working in 4-6 age group Qur'an Courses. The study analyzes the instructors' exposure to physical, chemical, biological, ergonomic, and psychosocial risks, as well as their knowledge levels, attitudes, and preventive measures taken against these risks. The study was conducted using a mixed research method, and a structured questionnaire consisting of 30 items developed by the researcher was used as the data collection tool. The questionnaire was administered to a total of 105 instructors working in Qur'an Courses located in Düzce province and its districts. The data collected were analyzed using the SPSS 27.0 statistical software. According to the findings, the general OHS awareness scores of the instructors ranged between 26 and 60; the mean score was calculated as 48.51 with a standard deviation of 7.12. These results indicate that the instructors' general awareness level regarding OHS is moderate. Notably, deficiencies were observed in areas such as risk perception and emergency preparedness. As a result, it is deemed essential to enhance the scope and frequency of OHS training programs for 4-6 age group Qur'an Course instructors and to conduct further awareness studies to create safer working environments. Accordingly, it is recommended to develop training content, implement regular information sessions, and establish institutional policies aimed at improving occupational health and safety practices.