Sağlık okuryazarlığı ile hasta hakları bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
Evaluation of the relationship between health literacy and patient rights knowledge: The case of Ankara province
  1. Tez No: 981564
  2. Yazar: ASLIHAN ERCİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile hasta haklarına ilişkin bilgi düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek, bu ilişkinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek ve sağlık okuryazarlığı düzeyinin hasta hakları bilgi düzeyi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde yaşayan 20 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmış ve toplam 250 katılımcıya ulaşılmıştır. Veriler, Kaya (2018) tarafından geliştirilen“Hasta Hakları Bilgi Düzeyi Anketi”ile Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Anketi (HLS-EU-Q) aracılığıyla toplanmıştır. Anketler çevrim içi ortamda Google Forms üzerinden uygulanmış, ardından uygun bulunan veriler IBM SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların %51,2'sinin sağlık okuryazarlığı düzeyinin“yeterli”, %22,4'ünün ise“mükemmel”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların sağlık hizmetine erişim, bilgi alma ve mahremiyet gibi temel hasta hakları konusunda yüksek düzeyde farkındalığa sahip oldukları görülmüştür. Ancak etik açıdan daha karmaşık veya daha az bilinen haklar konusunda bilgi düzeylerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu, sağlık kuruluşunu seçme ve değiştirme hakkı gibi konularda %80'in üzerinde olumlu görüş bildirmiştir. Araştırma bulgularına göre, bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile hasta hakları konusundaki bilgi düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmaktadır (p<0,01). Ayrıca sağlık okuryazarlığının, hasta hakları bilgi düzeyi üzerinde güçlü ve pozitif bir etkisi olduğu belirlenmiştir (β = 0.56, p < 0.001). Bireylerin yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, mesleği, sosyal güvence durumu, düzenli ilaç kullanma alışkanlığı, hastaneye aylık başvuru sıklığı ve ilk başvurulan sağlık kuruluşu değişkenlerinin hem sağlık okuryazarlığı hem de hasta hakları bilgi düzeyi üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between individuals' health literacy levels and their knowledge of patient rights, to examine whether this relationship varies according to demographic variables, and to examine the effect of health literacy levels on the level of knowledge of patient rights. The research was conducted using a descriptive and correlational screening model. The population of the study consists of individuals aged 20 and over living in Ankara. Simple random sampling method was used in sample selection, and a total of 250 participants were reached. Data were collected through the“Patient Rights Knowledge Level Questionnaire”developed by Kaya (2018) and the European Health Literacy Survey (HLS-EU-Q). The surveys were administered online via Google Forms, and the appropriate data were then analyzed using the IBM SPSS 26 program. The data were evaluated using descriptive statistics, correlation, and regression analyses. As a result of the research, it was determined that 51.2% of the participants had a“sufficient”level of health literacy, and 22.4% had an“excellent”level. Participants were found to have a high level of awareness of fundamental patient rights such as access to healthcare, access to information, and privacy. However, they were found to have lower levels of knowledge regarding ethically more complex or lesser-known rights. The vast majority of participants expressed a positive opinion (over 80%) on issues such as the right to choose and change healthcare providers. Research findings indicated a significant and positive correlation between individuals' health literacy levels and their knowledge of patient rights (p<0.01). Furthermore, health literacy was found to have a strong and positive impact on patient rights knowledge (β = 0.56, p < 0.001). Individuals' age, gender, education level, occupation, social security status, regular medication use, monthly hospital visit frequency, and first healthcare provider visit were found to create significant differences in both health literacy and patient rights knowledge.