Bağımsızlık sonrası Kazak sinemasında geleneksel kültürün aktarımı üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the transmission of traditional culture in post-independence Kazakh cinema
- Tez No: 981573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABONOZ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Sinema anlatının yeni bir çeşidi olarak çağımız toplumuna hitap eden önemli bir sanattır. Elektronik kültür ortamı içerisinde geçmişten günümüze önemli bir film çeşitliliği ortaya koyan sinema sanatı, toplumların tarihlerini geleneksel kültürlerini konu edinen filmler de ortaya koymuştur. Sinema sanatı toplumlar üzerindeki yaygın etkisi nedeniyle geleneksel kültürün aktarımında önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Sinema sanatının bahsi geçen yönüne odaklanan bir yaklaşımla hazırlanan bu çalışmanın ana amacı bağımsızlık sonrası dönem Kazak sinemasında geleneksel kültür unsurlarının ne düzeyde kullanılıp geleceğe aktarıldığını ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın amacı, önemi, varsayımları, yöntemleri ve kapsamını ifade edildikten sonra Kazak sinemasının tarihsel gelişim süreciyle birlikte Kazak tarihi ve kültürüyle ilgili temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde geleneksel kültür ile sinema arasındaki etkileşim ele alarak Kazak kültüründeki önemli temalar, sinemada kültürel aktarım ve bağımsızlık sonrası dönem Kazak filmlerinde geleneksel kültürün izlerini incelemiştir. Üçüncü bölümde ise“Kozı Körpeş-Bayan Sulu”,“Tomiris”ve“Jaujürek Mıng Bala”gibi önemli filmlerin detaylı analizlerini sunulmuş ve bu filmlerin Kazak kimliği, kültürü ve tarihini nasıl aktardıkları değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde Kazak sinemasının geleneksel kültürün ifadesi ve kültürel kimliğin devamlılığı için hayati bir araç olarak nasıl işlev gördüğünü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cinema, as a new form of narrative, is an important art form that resonates with contemporary society. Cinema, which has produced a significant variety of films from the past to the present within the electronic cultural environment, has also produced films that explore the histories and traditional cultures of societies. Due to its widespread influence on societies, cinema fulfills a crucial function in the transmission of traditional culture. The main objective of this study, which focuses on this aspect of cinema, is to reveal the extent to which traditional cultural elements were used and passed on to the future in Kazakh cinema during the post-independence period. The first section of the study outlines the purpose, significance, assumptions, methods, and scope of the research, followed by basic information on Kazakh history and culture, along with the historical development of Kazakh cinema. The second section examines the interaction between traditional culture and cinema, examining key themes in Kazakh culture, cultural transmission in cinema, and traces of traditional culture in Kazakh films during the post-independence period. The third section presents detailed analyses of key films such as“Kozı Körpeş-Bayan Sulu”,“Tomiris”and“Jaujürek Mıng Bala”assessing how these films convey Kazakh identity, culture, and history. The analysis reveals how Kazakh cinema functions as a vital tool for the expression of traditional culture and the maintenance of cultural identity.