Dijital sanatın sergileme tasarımına etkisi ve tasarımcı perspektifinden yaratıcı süreçler
The effect of digital art on exhibition design and creative processes from a designer perspective
- Tez No: 981575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Multidisipliner bir alan olan sergileme tasarımı, eser ve ürünleri yaratıcı sürecin sonunda izleyici ile bir araya getiren ve çarpıcı sunumlar yapmayı amaçlayan bir faaliyettir. Tasarımcının sergileme tasarımı bağlamında yönettiği yaratıcı süreçte, duyusal unsurları ve sergileme yöntemlerini kullanarak izleyiciyi sergi alanına çekmesi ve etkileme işlemini gerçekleştirmesinin önemli olduğu bilinmektedir. İzleyicinin beklentileri, hikâye anlatımı, mekân yönetimi ve görselliğin teknoloji ile birleşmesi gibi ögeler tasarımcı için dikkat edilmesi gereken hususların başında yer alır. Bu çalışmada sergileme tasarımı ve dijital sanat kavramlarının birbirlerinin alanlarında var olması ile yeni teknik ve süreçlerin oluşumu incelenmektedir. Çalışma, sergileme tasarımının dijital sanat ile bütünleşerek değiştiğini, tasarımcının yaratıcı süreçte izlediği yolları ve tecrübeleri ile ilgili elde edilen bilgileri yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle aktarmayı amaçlamış ve bu doğrultuda, betimsel kaynak taraması yöntemi ile dijital sanatın entegre olduğu örnek sergiler üzerinden incelemiştir. Literatür kaynak taraması ile sergileme tasarımının teorisi, pratikleri, izleyici deneyimi, mekân ölçütleri ve sergilemede yeni yöntemler ele alınmıştır. Anket uygulaması ile kişilerin deneyimleri, algıları ve gelecek ile ilgili öngörüleri incelenmiştir. Teknolojinin sergileme alanında yer alması tasarımın yöntemleri, kapsamı ve kalite olguları üzerinde etkili olmuştur. Dijital sergileme tasarımının fiziksel kısıtlılığı ortadan kaldırması ile izleyici, eser ve mekân arasındaki bağlantının kuvvetlenmesi üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak araştırma, dijital sanatın sergileme tasarımı bağlamında uygulama yöntemlerini ve tasarımcının bakış açısıyla yönettiği sürecin izleyici deneyimini dönüştürdüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Exhibition design, a multidisciplinary field, is an activity that brings artworks and products together with the audience at the end of the creative process and aims to create striking presentations. In the creative process managed by the designer within the context of exhibition design, it is important to attract and engage the audience in the exhibition space by using sensory elements and exhibition methods. Audience expectations, storytelling, spatial management, and the combination of visuality with technology are among the key aspects that designers need to pay attention to. This study examines how the concepts of exhibition design and digital art coexist within each other's domains, leading to the emergence of new techniques and processes. The study aims to convey how exhibition design has changed through its integration with digital art and to present insights about the paths and experiences followed by designers during the creative process, using a semi-structured interview method. Accordingly, through a descriptive literature review, the study analyzed example exhibitions where digital art is integrated. The literature review addressed the theory and practices of exhibition design, audience experience, spatial criteria, and new methods in exhibition. Surveys were conducted to explore individuals' experiences, perceptions, and future expectations. The presence of technology in the exhibition field has influenced the methods, scope, and quality of design. By eliminating the physical limitations of digital exhibition design, the connection between the audience, the artwork, and the space has been strengthened. In conclusion, the research demonstrates that digital art transforms audience experience by shaping the application methods of exhibition design and the process managed by the designer.