Havaalanı pist yollarında kullanılan polipropilen lifli betonun aşınma direnci
Abrasion resistance of polypropylene fiber concrete used in airport runway roads
  1. Tez No: 981605
  2. Yazar: DOĞANCAN ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT YALINIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Beton günümüzde en çok kullanılan yapı malzemesidir. Bina inşaatlarında yol inşaatlarında ve her türlü onarım işlerinde kullanılmaktadır. Beton üretimi, dökümü ve işlenebilmesi özel işçilik isteyen bir yapı malzemesidir. Betonun dökülmesi ve işlenmesi sonucunda korunması işleminin de düzgün yapılması gerekmektedir. Betonda boşluk oranının ve mikro çatlakların azaltılması, yüksek dayanım elde edilmesinde önemli iki faktördür. Ayrıca, betonun gevrek yapısı enerji yutma kapasitesini sınırlamaktadır. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla, betona farklı boyut ve oranlarda lif ilavesi yapılmaktadır. Bu sayede betonun mekanik özellikleri iyileştirilerek, dayanımı ve sünekliği artırılmaktadır. Beton yolların uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarından dolayı kullanımları gittikçe artmaktadır. Özellikle beton yolların ışığı yansıtması ve dayanımının yüksek olması kullanım alanlarını yaygınlaştırmaktadır. Ülkemizde havaalanı pist yollarının daha çok asfalt olarak yapıldığı görülmektedir. Sebebi ise işlenebilirliğinin ve işçiliğinin daha kolay yapılabilmesidir. Ancak beton pist yolları şartnamelere uygun olarak yapılarak iyi korunduğunda uzun süre hizmet sağlayabilmektedir. Bu çalışmada farklı marka polipropilen lif çeşitleri kullanarak hazırlanan beton karışımların havaalanı pist yollarında kullanılmasının değerlendirilmesi ve aşınma direncine olan etkileri incelenmiştir. Beton sünekliği az olan malzeme olduğundan dolayı dayanımı ne kadar yüksek olursa olsun sünek davranmadığında ani kırılmalara yol açarak pist yollarının kullanım ömrünü azaltmaktadır. Beton havaalanı pist yollarının yapımında çimento oranının %1 ve %2 oranında kullanacağımız 2 farklı marka polipropilen lif türü ile aşınma direncine etkilerini göz önüne sereceğiz. Lif oranı arttıkça her ne kadar basınç dayanımı az miktarda düşse de aşınma dayanımının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used building material today. It is used in building constructions, road constructions and all kinds of repair works. Concrete production, casting and processing is a building material that requires special labor. As a result of the pouring and processing of concrete, the protection process must also be done properly. Reducing the void ratio and microcracks in concrete are two important factors in achieving high strength. In addition, the brittle structure of concrete limits its energy absorption capacity. In order to prevent these problems, fibers of different sizes and ratios are added to concrete. In this way, the mechanical properties of concrete are improved and its strength and ductility are increased. Concrete roads are increasingly being used today because they are long-lasting and durable. Especially the fact that concrete roads reflect light and have high strength makes their usage areas widespread. In our country, it is seen that airport runway roads are mostly made of asphalt. The reason is that it is easier to process and workmanship. However, concrete runway roads can provide service for a long time when they are made in accordance with the specifications and well protected. The aim of this study is to evaluate the use of concrete mixtures prepared by using different propylene fiber types on airport runway roads and to examine their effects on wear resistance. Since concrete is a material with low ductility, no matter how high its strength is, when it does not behave ductile, it causes sudden breakage and reduces the service life of runway roads. In the construction of concrete airport runway roads, we will consider the effects on abrasion resistance with 2 different fiber types that we will use 1% and 2% of the cement ratio. It has been observed that as the fiber ratio increases, although the strength decreases slightly, the abrasion resistance increases.