Mobil aquaponik sistemlerin otomasyonu
Automation of mobile aquaponic systems
  1. Tez No: 981611
  2. Yazar: ADİL CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL TOKUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılda temiz gıdaya erişim giderek zorlaşıyor. Bu durama sebep olan etkenler; gıda kaynaklarının azalması, tarımsal ekim alanlarının daralması, iklim değişikliği, nüfus artışı, göçler, fiyat istikrarsızlıkları, su kaynaklarının azalması, gıda üretiminin uluslararası şirketlerin kontrolüne geçmeye başlaması ve tarımsal hastalıklar sayılabilir. Aquaponik sistemlerin yapay zekâya dayalı kontrolü ile ulaşılabilir alternatif gıda üretimi sağlanabilir. Akvakültürde, balık atıklarından kaynaklanan amonyağı kontrol etmek için suyun arıtılması gerekmektedir. Hidroponikte ise bitkiler için suya besin maddeleri eklenmelidir. Aquaponik'te bu iki sistem birleştirilerek balık atıkları, bitkiler için besin kaynağı görevi görür ve suyun balıklar için temizlenmesini sağlar. Sistem kontrolünde Esp32 kart ile blynk uygulaması kullanılmıştır. Lepistes balığı ve çilek bitkisi, 30 gün boyunca oluşturulan otomatik sisteme dâhil edilmiştir. Balık tankı sıcaklığı 28°C bitki yatak sıcaklığı 26.5°C ve pH 6.55 ile 7.21 seviyesinde tutulmuştur. Otomatik yemlemeyle 11 -15 gr arasında günlük yemleme yapılmıştır. Balık tankı su seviyesi %95 ile %64 arasında tutulmuştur. Geliştirilen web ve mobil arayüz uygulamalarıyla mobil aquaponik sistemin gerçek zamanlı kontrolü sağlanmıştır. Sistemin verimliliği t testi yöntemi ile hesaplanmıştır. Çalışmanın geçerli olması için aquaponiğin bakımında hiçbir insan müdahalesi olmamıştır. IoT tabanlı mobil aquaponik sistemin pH seviyesi ve sıcaklığının istenen değerlerde tutulduğu gözlemlenmiştir. 4 hafta boyunca her 7 günde bir, Lepistes balığı ve bitki büyümesi izlenmiştir. Yapılan yurt içi ve yurtdışı çalışmalar ile sistemin verimliği analiz edilip değerlendirme yapılmıştır. Kent yaşamındaki insanın balkon, teras, bodrum ve çatı gibi alanlarda yapay zekâ kontrollü ile hayvansal ve bitkisel temiz ve helal gıda üretimi yapılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Access to clean food is becoming increasingly difficult in the 21st century. Factors contributing to this decline include declining food resources, shrinking agricultural land, climate change, population growth, migration, price instability, depleted water resources, the shifting control of food production to international corporations, and agricultural diseases. Artificial intelligence-based control of aquaponic systems can enable accessible alternative food production. In aquaculture, water purification is required to control ammonia from fish waste. In hydroponics, nutrients must be added to the water for the plants. In aquaponics, these two systems are combined, with fish waste serving as a nutrient source for the plants and purifying the water for the fish. System control was performed using the Blynk application with an Esp32 card. Guppy fish and strawberry plants were incorporated into the automated system for 30 days. Fish tank temperature was maintained at 28°C, plant bed temperature at 26.5°C, and pH between 6.55 and 7.21. Daily feeding was performed using automatic feeding systems, with a dose of 11-15 grams. The fish tank water level was maintained between 95% and 64%. Real-time control of the mobile aquaponic system was achieved through the developed web and mobile interface applications. System efficiency was calculated using the t-test method. For the validity of the study, no human intervention was involved in aquaponic maintenance. It was observed that the pH and temperature of the IoT-based mobile aquaponic system were maintained at the desired values. Guppy fish and plant growth were monitored every seven days for four weeks. The system's efficiency has been analyzed and evaluated through domestic and international studies. The plan is to produce clean and halal animal and plant-based food using AI-controlled technology in urban spaces such as balconies, terraces, basements, and rooftops.