4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesi bağlamında iş gücü piyasalarında centilmenlik anlaşmaları
Gentlemen's agreements in labor markets within the context of article 4 of Law No. 4054 on Protection of Competition
- Tez No: 981613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKMEN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İş gücü piyasalarında rekabeti sınırlayıcı centilmenlik anlaşmaları, işverenler arasında çalışan ayartmama, ücret tespiti, çalışma koşullarını belirleme ve bilgi değişimi gibi uygulamalarla; çalışanların istihdamını kısıtlayan, ücretleri yapay biçimde sabitleyen ve iş gücü piyasalarında rekabeti sınırlandıran mutabakatlardır. Bu centilmenlik anlaşmaları, emeğin mobilitesini kısıtlayarak, iş gücü piyasalarının doğal rekabet dengesini bozmaktadır. Her ne kadar 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un (RKHK) lafzında iş gücü piyasalarına açık bir atıf bulunmasa da modern rekabet hukuku uygulamaları ve Rekabet Kurulu kararları doğrultusunda, bu piyasaların da RKHK kapsamında değerlendirilebileceği kabul edilmektedir. İş gücü, teşebbüslerin ürün ve hizmet üretimi açısından temel bir girdi olması nedeniyle piyasalarda, temel rekabet parametrelerinden biri olarak görülmektedir. Dolayısıyla, iş gücü piyasalarında yapılan centilmenlik anlaşmaları da RKHK'nın 4. maddesi bağlamında rekabet ihlali oluşturabilecek niteliktedir. Çalışmada, öncelikle RKHK'nın 4. maddesi bağlamında rekabeti sınırlayıcı anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliği kararları hukuki açıdan incelenmiş; bu maddenin iş gücü piyasalarına uygulanabilirliği tartışılmıştır. Ardından, piyasa kavramı ve yapısı temelinde iş gücü piyasalarının özellikleri açıklanmış; işverenlerin emek talep eden, çalışanların ise emek arz eden taraf olarak yer aldığı bu piyasaların yapısı değerlendirilmiştir. Yine, iş gücü piyasaları bağlamında centilmenlik anlaşması kavramı tanımlanmış, iş gücü piyasalarındaki yaygın türleri açıklanmıştır. Devamla, Rekabet Kurumunun bu anlaşmalara yaklaşımı irdelenmekte; yani Rekabet Kurumunun centilmenlik anlaşmalarını nasıl izlediği, bu anlaşmalara yönelik tutumunu zaman içinde nasıl geliştirdiği, bu anlaşmaları ortaya çıkarmak için hangi yöntemleri kullandığı tartışılmaktadır. Son olarak, iş gücü piyasalarında ortaya çıkan rekabet ihlallerinin hem çalışanlar hem de piyasa dengesi üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, iş gücü piyasalarında görülen centilmenlik anlaşmalarının rekabet hukuku bağlamındaki hukuki çerçevesini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Gentlemen's agreements restrictive of competition in labour markets are consensus between employers, such as non-poaching, wage-fixing, working conditions fixing, and exchange of information, which restrict employment opportunities, artificially fix wages, and limit competition in labour markets. These gentlemen's agreements, by restricting labour mobility, disrupt the natural competitive balance of labour markets. Although the text of the Law No. 4054 on the Protection of Competition (the Competition Act) does not explicitly refer to labour markets, in line with current competition law practices and the decisions of the Turkish Competition Board, it is accepted that labour markets may also fall within the scope of the Competition Act. Since labour constitutes a fundamental input for undertakings in the production of goods and services, it is considered one of the essential parameters of market competition. Accordingly, gentlemen's agreements in labour markets may be considered as restrictions of competition within the meaning of Article 4 of the Competition Act. This study first examines anti-competitive agreements, concerted practices, and decisions of associations of undertakings from a legal perspective within the framework of Article 4 of the Competition Act, and discusses the applicability of this provision to labour markets. Subsequently, based on the concept and structure of the market, the characteristics of labour markets are explained, with employers as the demand side and employees as the supply side of labour. The concept of gentlemen's agreements in the context of labour markets is defined, and the most common types of such agreements in these markets are outlined. Furthermore, the Turkish Competition Authority's approach to these agreements is analysed, including how the Turkish Competition Authority monitors gentlemen's agreements, how its attitude has evolved over time, and what methods it employs to detect such agreements. Finally, the study evaluates the impact of competition infringements in labour markets on both employees and overall market equilibrium. The purpose of this study is to present the legal framework of gentlemen's agreements observed in labour markets within the context of competition law.