Hz. Peygamber ve ailesine Medine döneminde yapılan saldırılar
Attacks on the saint prophet and his family during the Medina period
- Tez No: 981619
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NADİR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
İslam dininin ilk yıllarında Hz. Peygamber ve ilk Müslümanlar Mekke'de Müşrikler tarafından ağır işkencelere maruz kalmışlardır. İslamiyetin inkişafı adına Habeşistan'a hicret edilmiş; fakat istenilen sonuç elde edilememiştir. İlahi emir gereği Medine şehrine hicret edilmiş, ne var ki Akabe'de Hz. Peygamber'e biat eden Ensar'dan başka Muhaciri hoşgörü ile karşılayan neredeyse hiç kimse olmamıştır. Atalarının dinini kendi çıkarlarına alet edinen Mekkeli Müşrikler, kendi şehirlerinde ortaya çıkmış olan bu yeni inancın iktidarlarını derinden sarsacağının farkındaydılar. Hz. Peygamber ve muhacirin Medine'ye hicreti onların bu tehlikeyi yayılmadan ortadan kaldırma fırsatını da ellerinden kaçırmıştır. Bu sebepten Medineli Yahudiler başta olmak üzere Müslümanlara karşı cephe alan her oluşumla ittifak kurmaktan geri durmamışlardır. Öte yandan tarihin en kadim milletlerinden olan Yahudiler Medine ticaretini ellerinde tutmaktaydılar. Siyasi otoriteyi iki Arap kabilesi olan Evs ve Hazrec'i birbirine düşürerek kendi lehlerine tesis ediyorlardı. Ayrıca son peygamberin kendi içlerinden çıkacağı hususunda da şüpheleri yoktu. Kureyşoğulları'ndan Arap asıllı Hz. Peygamber'in Medine'ye hicreti ve hemen ardından Evs ve Hazrec kabileleri arasında süregelen kan davasını bitirmesi Yahudilerin Hz. Peygamber'e karşı düşmanlığını celbetmiştir. Ayrıca Medine'de bir gurup daha vardır ki bunlar Müslümanların arasına girerek fitne tohumları ekmeye çalışan Münafıklardır. Müslümanlara karşı bu denli keşmekeş bir ortamda Hz. Peygamber Medine şehrinde birçok defa sözlü ve fiziki saldırılara maruz kalmış, şahsına karşı suikast planları tertip edilmiştir. Ona karşı bu zulmü reva görenler onun ailesine saldırmaktan da geri durmamışlardır. Çalışmamız Hz. Peygamber'in Medine'ye hicretinden itibaren vefatına kadar geçen süreçte şahsına ve ailesine karşı tertip edilen Müşriklerin, Yahudilerin ve Münafıkların saldırılarını konu edinmiştir.
Özet (Çeviri)
In the early years of Islam, the Prophet and the first Muslims were subjected to severe torture by the polytheists in Mecca. They migrated to Abyssinia for the sake of the development of Islam; however, the desired results could not be achieved. They migrated to the city of Medina as per the divine command, however, apart from the Ansar who had sworn allegiance to the Prophet in Aqaba, almost no one welcomed the Muhajir with tolerance. The Meccan Polytheists, who had used the religion of their ancestors for their own interests, were aware that this new belief that had emerged in their city would deeply shake their power. The migration of the Prophet and the Muhajir to Medina is evidence that they had missed the opportunity to eliminate this danger before it spread. For this reason, they did not hesitate to form alliances with every formation that opposed the Muslims, especially the Jews of Medina. On the other hand, the Jews, one of the most ancient nations in history, held the trade of Medina in their hands. They were establishing political authority in their favor by pitting the two Arab tribes of Aws and Khazraj against each other. They also had no doubt that the last divine prophet would emerge from among them. The migration of the Prophet Muhammad, who was of Arab origin from the Banu Quraysh, to Medina and the subsequent ending of the ongoing blood feud between the tribes of Aws and Khazraj, aroused the Jews' hostility towards the Prophet. In addition, there was another group in Medina, the hypocrites, who tried to sow seeds of discord among the Muslims. In such a chaotic environment against the Muslims, the Prophet Muhammad was subjected to verbal and physical attacks many times in the city of Medina, and assassination plans were made against him. Those who deemed this cruelty worthy of him did not refrain from attacking his family either. In our study, the Prophet We have discussed the attacks of polytheists, Jews and hypocrites against the Prophet and his family from his migration to Medina until his demise to the eternal realm.