Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların obstruktif uyku apne sendromu riskinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Evaluation of the risk of obstructive sleep apnea syndrome of patients admitted to the family medicine outpatient clinic and its relationship with quality of life
  1. Tez No: 981621
  2. Yazar: CİHAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. CAN ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS); uykuda solunum bozuklukları arasında en sık görülen, uyku sırasında üst hava yolunun tekrarlayan tıkanmaları ile karakterize önemli kardiyovasküler, nöropsikiyatrik ve sosyal sorunlara yol açabilecek bir klinik tablodur. Yaşam kalitesi kavramı kültürel, sosyoekonomik ve sağlık olmak üzere birçok faktörü içinde barındırır. OSAS'ın yaşam kalitesi üzerine negatif etkileri olabilir. Hastalıkların prognozunun takibi ve tedavisinin yanında yaşam kalitesinin de düzeltilmesi de önem taşır. Bu çalışmada aile hekimliğine başvuran bireylerde OSAS riskinin belirlenmesi ve OSAS ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel desendeki çalışmanın evrenini 01.10.2022 ve 01.01.2023 tarihleri arasında Dr. Lütfi Kırdar Kartal Şehir Hastanesi Aile hekimliği Kliniğine bağlı polikliniklere başvuran 18-65 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Çalışmaya 425 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara toplamda üç anket formu uygulanmış; bunlardan ilki sosyodemografik özellikler ve bazı risk faktörlerini içeren anket formudur. Diğer formlar ise OSAS risk değerlendirmesi için STOP-BANG ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için Short Form (SF-36) ölçekleridir. Bulgular: Katılımcıların %66.8'inin düşük %17.9'unun orta ve %15.3'ünün yüksek düzeyde OSAS riskine sahip olduğu saptanmıştır. Katılımcıların genel özelliklerine göre OSAS risk düzeyleri incelendiğinde erkek cinsiyet ve sigara kullanımının OSAS riskini arttırdığı görülmüştür. Üst solunum yolunda anatomik yapısal bozukluk olma oranı yüksek riskli OSAS grubunda anlamlı derecede yüksek görülmüştür. Yaşam kalitesi belirteçlerinden SF-36 ölçeğinin 7 alt bileşeninin puanları, düşük riskli OSAS grubunda görece yüksek diğer risk gruplarına göre daha yüksek bulunmuş ve daha iyi yaşam kalitesi halini göstermiştir. Sonuç: OSAS kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir ve eşlik edebilecek hastalıklar nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Birinci basamak sağlık birimlerine başvuran hastaların yardımcı risk ölçekleri ile değerlendirilip erken tanı için yönlendirilmeleri yaşam kalitesinin düzeltilmesi açısından yol gösterici ve faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a clinical condition characterized by repeated blockages of the upper airway during sleep, which is the most common sleep-related breathing disorder and can cause significant cardiovascular, neuropsychiatric, and social problems. The concept of quality of life encompasses many factors, including cultural, socioeconomic, and health-related factors. OSAS may have negative effects on quality of life. In addition to monitoring disease prognosis and treatment, improving quality of life is also important. The aim of this study was to determine the risk of OSAS in individuals presenting to family medicine and to examine the relationship between OSAS and quality of life. Methots: The population of the cross-sectional study consisted of individuals aged 18-65 who applied to the outpatient clinics affiliated with the Dr. Lutfi Kirdar Kartal City Hospital Family Medicine Clinic between October 1, 2022, and January 1, 2023. A total of 425 people were included in the study. Three survey forms were administered to the participants; the first form included sociodemographic characteristics and some risk factors. The other forms were the STOP-BANG for OSAS risk assessment and the Short Form (SF-36) scale for evaluating quality of life. Results: It was determined that 66.8% of the participants had a low, 17.9% had a moderate, and 15.3% had a high level of risk for OSAS. When the OSAS risk levels were examined according to the general characteristics of the participants, it was observed that male gender and smoking increased the risk of OSAS. The rate of anatomical structural disorders in the upper airway was significantly higher in the high-risk OSAS group. The scores of 7 sub-components of the SF-36 scale, which is one of the quality of life indicators, were relatively higher in the low-risk OSAS group compared to other risk groups, indicating a better quality of life. Conclusion: OSAS negatively affects the quality of life of individuals and is a significant health problem due to the accompanying illnesses. Evaluating patients who apply to primary healthcare facilities with additional risk scales and directing them for early diagnosis may be helpful and instructive in improving the quality of life.