Sınıf öğretmenlerinin kültürel sermaye düzeyleri ile eleştirel pedagoji ilkelerine katılım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between classroom teachers' levels of cultural capital and their participation i̇n the principles of critical pedagogy
  1. Tez No: 981663
  2. Yazar: AZEL ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin kültürel sermaye düzeyleri ile eleştirel pedagoji ilkelerine katılım düzeyleri arasındaki ilişki nicel yöntemle incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki 20 resmi ilkokulda görev yapan 330 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Avcı (2015)'nın“Kültürel Sermaye Yeterlik Ölçeği”ile Yılmaz (2009)'ın“Eleştirel Pedagoji İlkeleri Ölçeği”kullanılmış, SPSS 29.0 paket programıyla tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kültürel sermaye düzeyleri ile eleştirel pedagoji ilkelerine katılım düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (r = 0,472; p < 0,001). Demografik değişkenler incelendiğinde, yalnızca lisansüstü eğitim düzeyi ile 56 yaş ve üzeri öğretmen grubunun kültürel sermaye puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Ancak cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi, okuyan kardeş sayısı, mesleki kıdem ve lisans öncesi yerleşim yeri değişkenleri açısından gerek kültürel sermaye gerekse eleştirel pedagoji ilkelerine katılım düzeylerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between classroom teachers' levels of cultural capital and their levels of participation in the principles of critical pedagogy was examined using a quantitative method. The sample of the research consisted of 330 classroom teachers working in 20 public primary schools in the Kayapınar district of Diyarbakır during the 2024–2025 academic year. As data collection tools, Avcı's (2015) Cultural Capital Competence Scale and Yılmaz's (2009) Critical Pedagogy Principles Scale were employed. Descriptive statistics, Pearson correlation, independent samples t-test, and one-way ANOVA analyses were conducted using the SPSS 29.0 package program. The results revealed a moderate, positive, and statistically significant relationship between cultural capital levels and participation in the principles of critical pedagogy (r = 0.472; p < 0.001). Regarding demographic variables, statistically significant differences were found only in the cultural capital scores of teachers with postgraduate education and those aged 56 and above. However, no significant differences were observed in either cultural capital or participation in the principles of critical pedagogy with respect to gender, parental education level, number of siblings studying, professional seniority, or pre-undergraduate settlement location.