Dijital yerli genç yetişkinlerin flört amaçlı kullandıkları çevrim içi platformlarda benlik sunum tercihleri: Kümeleme analizi
Online self-presentation preferences of digital native young adults on dating platforms: A cluster analysis
- Tez No: 981662
- Danışmanlar: DR. NESTEREN GAZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki dijital yerli genç yetişkinlerin (18-29 yaş) flört amaçlı çevrim içi platformlardaki benlik sunum tercihlerini etkileyen psikolojik faktörlerin (kendini sevme ve öz yeterlilik olarak iki boyutlu öz saygı, kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm, olumlu veolumsuz duygulanım) kümelenme eğilimlerini ve bu kümelerin çevrim içi benlik sunumu tercihlerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. 448 katılımcıdan oluşan örneklemde, olumlu duygulanım, olumsuz duygulanım, kendini sevme, öz yeterlilik, kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm değişkenleri üzerinden kümeleme analiziyle üç küme belirlenmiştir: Kırılgan Narsisistik Profil, Büyüklenmeci Narsisistik Profil ve Öz-Dengeli Profil. Çevrim içi benlik sunumu, üç alt ölçekle değerlendirilmiştir: Çevrim içi Gerçek Benlik (özgünlük), Çevrim içi Çoklu Benlik (kimlik esnekliği) ve Çevrim içi Benlik Sunumu ve Özgürlük (çevrim içi özgür ifade). ANOVA analizleri, bu kümeler arasında benlik sunumu tercihlerinde anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çevrim içi gerçek benlik ve çoklu benlik sunumuna etki eden bağımsız değişkenlerin (öz saygının iki boyutu olarak kendini sevme ve öz yeterlilik, kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm türleri, olumlu-olumsuz duygulanım) yordayıcı etkisi çoklu doğrusal regresyon analiziyle incelenmiştir. Sonuçlar, bağımsız değişkenlerin her iki benlik sunumu üzerinde anlamlı etkisi olduğunu ortaya koymuştur (p<.05).Bağımsız değişkenler, çevrim içi gerçek benlik sunumu varyansının %28.5'ini (R = .543) ve çoklu benlik sunumu varyansının %17.4'ünü (R = .430) açıklamıştır. Bu bulgular, çevrim içi benlik sunumunun psikolojik faktörlerle ilişkisini anlamada önemli ipuçları sunmakta ve literatürdeki çalışmalarla uyumlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the clustering tendencies of psychological factors (self-liking and self competence as two dimensions of self-esteem, vulnerable and grandiose narcissism, positive and negative affect) influencing the self-presentation preferences of digital native young adults (aged 18-29) in Turkey on online dating platforms, as well as the impact of these clusters on their online self-presentation preferences. In a sample of 448 participants, cluster analysis based on the variables of positive affect, negative affect, self-liking, self-competence, vulnerable narcissism, and grandiose narcissism identified three clusters: Vulnerable Narcissistic Profile, Grandiose Narcissistic Profile, and Self-Balanced Profile. Online self-presentation was evaluated through three subscales: Online Authentic Self (authenticity), Online Multiple Self (identity flexibility), and Online Self-Presentation and Freedom (online free expression). ANOVA analyses revealed significant differences in self-presentation preferences among these clusters. Additionally, the predictive effects of independent variables (self-liking and self- competence as two dimensions of self-esteem, vulnerable and grandiose narcissism, positive and negative affect) on online authentic self and multiple self-presentation were examined using multiple linear regression analysis. The results indicated that the independent variables had a significant effect on both types of self-presentation (p<.05). The independent variables explained 28.5% of the variance in online authentic self-presentation (R = .543) and 17.4% of the variance in online multiple self- presentation (R = .430). These findings provide important insights into the relationship between online self-presentation and psychological factors and are consistent with existing literature.