Futbol kulüplerinde stratejik sürdürülebilirlik yapılanması: İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü örneği
Strategic sustainability structuring in football clubs: The case study of Istanbul Basaksehir Football Club
- Tez No: 981664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA GÜLSEREN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Dünyada artan çevresel sorunlar sürdürülebilirlik kavramını öncelikli hale getirmiştir. Mevcut kaynakları dengeli kullanarak gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bu kavram, küresel ölçekte yaygınlaşırken spor sektörü de bu gelişmelere dahil olmuştur. Geniş kitlelere ulaşma gücüyle futbol organizasyonları, spordaki sürdürülebilir dönüşümü benimsemiştir. Bu noktada, insanları doğrudan etkileyen ve geniş taraftar kitlelerine sahip olan spor organizasyonları olması nedeniyle, futbol kulüpleri, bu sürece uyum sağlayarak kitlelere sürdürülebilirlik bilincini aktarmak misyonunu taşımalıdır. Özellikle ekonomik ve sosyal etkisi büyük olan futbolun, sürdürülebilirlik konusunda küresel ölçekte etkin ve kararlı adımlar atması gerektiği düşünüldüğünde, kulüplerin yönetim süreçlerine bu kavramı entegre ederek stratejik hedefler belirlemesi ve bunları standartlar doğrultusunda hayata geçirmesi büyük önem taşımaktadır. Süreç sonunda yapılacak düzenli raporlamalar, kulüplerin değişen dünyada uzun vadeli başarı ve dayanıklılık sağlamasına katkı sunacak ve onları stratejik bir kulüp konumuna taşıyacaktır. Bu çalışmada karma yöntem desenlerinden açıklayıcı ardışık desen tercih edilmiştir. Araştırmada futbol kulüplerinin sürdürülebilirlik yapılanmasını incelemek amacıyla veri toplama aracı olarak Futbol Kulübü Stratejik Sürdürülebilirlik Ölçüm Formu (FKSSÖF) geliştirilmiştir. Karma desen kapsamında yürütülen çalışmanın nicel aşamasında, geliştirilen bu form İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü (İBFK) üzerinde uygulanmış ve kulübün sürdürülebilirlik yapılanmasına ilişkin veriler elde edilmiştir. Nitel aşama ise durum çalışması deseni kapsamında yürütülmüş olup, İBFK çalışanlarıyla gerçekleştirilen görüşmeler ve kulübe ait ilgili dokümanlardan elde edilen veriler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çalışan görüşmelerinden elde edilen veriler MAXQDA 2024 nitel veri analizi programı kullanılarak analiz edilmiş, aynı bölümde kulübün mevcut dokümanlarından elde edilen veriler ise doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Tüm bu süreçlerde elde edilen nicel ve nitel veriler, metodolojik üçgenleme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak İBFK'nın sürdürülebilirlik stratejisini kurumsal bir çerçeveye oturtarak farkındalık temelli bir yaklaşım geliştirdiği, sosyal ve inovatif uygulamalarla köklü kulüplerle rekabet edebilecek stratejik bir yapı oluşturduğu görülmüştür. Yönetici ve personel farkındalığı bu süreçte en kritik unsur olarak öne çıkarken, uygulamaların kapsamlı biçimde raporlanması ve iç/dış iletişim kanallarıyla paydaşlara aktarılmasının sürecin daha kurumsal, bütüncül ve şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlayacak önemli bir adım olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental problems worldwide have made the concept of sustainability a priority. This concept, which aims to meet the needs of future generations by using existing resources in a balanced way, has become widespread globally, and the sports sector has also joined these developments. Football organizations, with their ability to reach large audiences, have adopted sustainable transformation in sports. At this point, football clubs, as sports organizations that directly influence individuals and possess large fan bases, should assume the mission of adapting to this process and conveying sustainability awareness to the masses. Considering the significant economic and social impact of football and the need for effective and decisive steps in sustainability at the global level, it is crucial for clubs to integrate this concept into their management processes, set strategic goals, and implement them according to standards. Regular reporting at the end of the process will contribute to clubs' long-term success and resilience in a changing world and position them as strategic clubs. In this study, the explanatory sequential design from mixed methods was preferred. To examine the sustainability structure of football clubs, the Football Club Strategic Sustainability Measurement Form (FCSSMF) was developed as a data collection tool. In the quantitative phase of the mixed-method study, this form was applied to İstanbul Başakşehir Football Club (İBFK), and data on the club's sustainability structure were obtained. The qualitative phase was conducted within the scope of a case study design, and data were collected through interviews with İBFK employees and relevant club documents. Data from employee interviews were analyzed using MAXQDA 2024 qualitative data analysis software, while data obtained from club documents were examined through document analysis. Quantitative and qualitative data obtained throughout these processes were compared and analyzed using methodological triangulation. As a result, İBFK has developed an awareness-based approach by grounding its sustainability strategy within an institutional framework, creating a strategic structure capable of competing with established clubs through social and innovative practices. While managerial and staff awareness is the most critical element in this process, comprehensive reporting of these practices and communicating them to stakeholders through internal and external communication channels will be a crucial step in ensuring the process is conducted in a more institutional, holistic, and transparent manner.