Derin karıştırma yönteminde sıvılaşma davranışının sayısal analizler ile belirlenmesi
Determination of liquefaction behavior in deep soil mixingmethod by numerical analysis
  1. Tez No: 981672
  2. Yazar: ABDULKADİR KINCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan nüfus ve hızla ilerleyen şehirleşme, büyük ölçekli yapı projelerine olan talep artmıştır. Bununla birlikte uygun inşaat alanlarının azalmıştır. Bu durum zemin özelliklerinin yetersiz olduğu alanlarda yapı inşa edilmesine yol açmıştır. Düşük taşıma kapasitesi, oturma ve sıvılaşma potansiyeline sahip olan bu tür zeminlerde yapı güvenilirliğini sağlamak adına zemin iyileştirme yöntemlerinin kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Zemin iyileştirme yöntemi seçimi yapılırken, yapı ve zemin özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Yüzeysel ve derin iyileştirme teknikleri arasında yer alan Derin Karıştırma Yöntemi (DSM), özellikle derin zeminlerde etkin sonuçlar sağlaması nedeniyle son yıllarda birçok ülkede yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada, sıvılaşma potansiyeline sahip zeminlerin iyileştirilmesinde kullanılan DSM yöntemi kapsamında çeşitli nümerik analizler gerçekleştirilmiştir. Analizlerde farklı derin karıştırma kolonu konfigürasyonları ele alınmış; kolon çapı, kolonlar arası mesafe ve analizlerde kullanılan farklı depremlerin Arias şiddeti gibi parametrelerin sıvılaşma sonrası zemin performansına etkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, sıvılaşma potansiyeli bulunan zeminlerde derin karıştırma kolonlarının davranışı ile kolon çapı, kolonlar arası mesafe ve farklı depremlerin Arias şiddeti arasındaki ilişki ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in population and urbanization, the demand for large-scale construction projects has significantly risen in recent years. However, this trend has also led to a reduction in the availability of suitable construction sites. Consequently, structures are increasingly being built on soils with inadequate geotechnical properties. In such problematic soils—characterized by low bearing capacity, high settlement potential, and susceptibility to liquefaction—the implementation of ground improvement techniques has become essential to ensure structural safety. The selection of an appropriate ground improvement method must be based on a comprehensive evaluation of both soil and structural characteristics. Among various improvement techniques, the Deep Soil Mixing (DSM) method has gained widespread acceptance in many countries due to its effectiveness in improving deep, weak soils. In this study, various numerical analyses were carried out within the scope of the DSM method, which is used for the improvement of soils with liquefaction potential. Different deep mixing column configurations were considered in the analyses; parameters such as column diameter, column spacing, and the Arias intensity of different earthquakes used in the analyses were examined in terms of their effects on post-liquefaction soil performance. Based on the obtained findings, the behavior of deep mixing columns in liquefiable soils and the relationship between column diameter, column spacing, and the Arias intensity of different earthquakes were evaluated in detail.