Muhayyel muhatabın izini sürmek: Künhü'l-Ahbâr'ın Kuyûdât bağlamında değerlendirilmesi
Tracing the imagined reader: an evaluation of Künhü'l-Ahbâr in the context of Kuyûdât
  1. Tez No: 981700
  2. Yazar: FATMA SAKINMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Gelibolulu Mustafa Âlî'nin Kühhü'l-Ahbâr isimli eserini Osmanlı kitap kültürü bağlamında, okur-metin ilişkisi çerçevesinde tarihsel bir perspektiften incelemektedir. Farklı yazma nüshalardaki metin dışı unsurlar (kuyûdât) karşılaştırmalı olarak analiz edilerek, her bir nüshada eserin yeniden üretildiği savunulmaktadır. Bu karşılaştırmalı yöntem aracılığıyla, bir tarih eserinin bireysel ve toplumsal düzlemdeki alımlanma pratikleri ortaya konulmuştur. Böylelikle tez, Künhü'l-Ahbâr'ı yalnızca bir tarih anlatısı olarak değil, farklı nüshalarına dokunan ellerle şekillenen kültürel ve tarihsel nesne olarak da değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Künhü'l-Ahbâr, written by Mustafa Âlî of Gallipoli, from a historical perpective, within the framework of ottoman book culture and the reader-text relationship. Through a comparative analysis of the paratextual elements (kuyûdât records) found in different manuscript copies, it argues that the work is uniquely reproduced in each version. By employing this method, the thesis reveals the reception practices of a historical text on both individual and communal levels. Thus, it considers Künhü'l-Ahbâr not only as a historical narrative but also as a cultural and historical object shaped by the many hands and minds that engaged with its various copies.