Rasyonda yüksek seviyede fumarik asit ve tartarik asit kullanımının büyüyen bıldırcınların performansına, kesim özelliklerine ve kemik parametrelerine etkisi
The effect of using high levels of fumaric acid and tartaric acid in the diet on the performance, slaughter characteristics and bone parameters of growing quails
  1. Tez No: 981747
  2. Yazar: SÜMEYYE TÜRK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada rasyonda yüksek (10 g/kg) seviyede fumarik asit ve tartarik asit kullanımının büyüyen bıldırcınlarda performansa, kesim özelliklerine, bazı iç organ ağırlıklarına ve kemik parametrelerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kontrol (ilavesiz), 10 g/kg fumarik asit ve 10 g/kg tartarik asit ilavesinin oluşturduğu, her birinde 20 adet bıldırcın civcivi bulunan altı tekerrürlü üç muamele grubunda yürütülmüştür. Günlük yaşta ve karışık cinsiyetteki toplam 360 adet bıldırcın civcivi beş hafta boyunca muamele rasyonları ile serbest olarak yemlenmişlerdir. Çalışmada tartarik asit ilave edilen grupta yem tüketimi, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı (P<0.01) ve ince bağırsak oranı (P<0.05) kontrol ve fumarik asit gruplarına göre önemli derecede düşük bulunmuştur. Ölüm oranı, kesme kuvveti ve kesme enerjisi (Pik) tartarik asit grubunda kontrol grubuna göre önemli derecede düşmüştür ((P<0.05). Kemik kesit alanı (P<0.05) ve kül oranı (P<0.01) rasyonda yüksek seviyede organik asit kullanımı ile düşmüştür. Çalışmada yemden yararlanma oranı, karkas oranı, but+sırt oranı, karaciğer oranı, kalp oranı, pankreas oranı, taşlık oranı, bezel mide oranı, testis oranı, kör bağırsak oranı, kemik çapı, kemik duvar kalınlığı, kesme gerilmesi ve kesme enerjisi (Toplam) muamele gruplarından etkilenmemiştir (P>0.05). Sonuç olarak büyüyen bıldırcın rasyonlarında 10 g/kg seviyesinde fumarik asit ve tartarik asit kullanımının kemik özelliklerini olumsuz etkilediği, 10 g/kg seviyesinde fumarik asit kullanımının performansı iyileştirme eğiliminde olduğu, aksine tartarik asidin 10 g/kg seviyesinde kullanımının performansı olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of high (10 g/kg) level of fumaric acid and tartaric acid in the diet on performance, slaughtering characteristics, some internal organ weights, and bone parameters in growing quail. The study was conducted in three treatment groups with six replicates containing 20 quail chicks each, consisting of control (no supplement), 10 g/kg fumaric acid supplement, and 10 g/kg tartaric acid supplement. A total of 360 quail chicks, mixed-sex and day-old age, were fed ad libitum with the treatment diets for five weeks. In the study, feed intake, body weight, body weight gain (P<0.01), and small intestine ratio (P<0.05) were significantly in the group added tartaric acid supplementation compared to the control and fumaric acid groups. Mortality, shear force, and shear energy (peak) (P<0.05) were significantly lower in the tartaric acid group compared to the control group. Bone cross-sectional area (P<0.05) and ash content (P<0.01) decreased with the use of high levels of organic acids in the diet. In the study, feed conversion ratio, carcass ratio, thigh+back ratio, liver ratio, heart ratio, pancreas ratio, gizzard ratio, proventriculus ratio, testis ratio, caecum ratio, bone diameter, bone wall thickness, shear stress, and shear energy (total) were not affected by the treatment groups (P>0.05). In conclusion, it was determined that the use of fumaric acid and tartaric acid at 10 g/kg in growing quail diets negatively affected bone properties. The use of fumaric acid at 10 g/kg tended to improve performance, while the use of tartaric acid at 10 g/kg negatively affected performance.