Power conversion in multilevel converters: Design, control, and application of split-source PUC5 and BI6 topologies
Çok seviyeli çeviricilerde güç dönüşümü: Split-source PUC5 ve BI6 topolojilerinin tasarımı, kontrolü ve uygulamaları
  1. Tez No: 981750
  2. Yazar: AHMED ALJABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FATİH UĞURDAĞ, DR. HAMZA AHMED MOUSA MAKHAMREH HAMZA AHMED MOUSA MAKHAMREH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sistem karmaşıklığını azaltırken yüksek performansı korumayı amaçlayan yeni tek kademeli çok seviyeli invertör topolojilerini incelemektedir. Bu tez beş seviyeli paket U-hücre (PUC5) ve bölünmüş kaynak invertör (SSI) topolojilerinin özelliklerini birleştiren, şebekeye bağlı tek kademeli bir invertör tanıtılmaktadır. Önerilen tasarım, yalnızca üç pasif bileşen — bir indüktör, bir kapasitör ve bir diyot — eklenerek giriş gerilimini yükseltmekte ve ayrı bir DC-DC dönüştürücü ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, PUC5 topolojisinde yer alan sensörsüz gerilim dengeleme yöntemi de uçan kapasitör için korunmuştur. MATLAB/Simulink simülasyonları, tasarımın uygulanabilirliğini ve potansiyelini doğrulamaktadır. Bu tezde, BI6 (Boost Inverter 6) topolojisinin bir PV mikroinvertör olarak uygulanması sunulmaktadır. Gerilim kazancını artırmak ve maksimum güç noktası izleme (MPPT) işlevini sağlamak amacıyla ön uca bir boost dönüştürücü eklenmiştir. Sistemde sabit bir BI6 görev döngüsü kullanılırken, modülasyon indeksi ve boost dönüştürücünün görev döngüsü sırasıyla akım ve MPPT denetleyicileri tarafından kontrol edilmektedir. simülasyon sonuçları, sistemin performansını doğrulamak-tadır. Bu tezde, PV uygulamaları için ideal olan sabit ortak mod gerilimi (CMV) sağlayan sabit frekanslı bir kayma kipli denetleyici (SMC) önerilmektedir. Bu denetleyici yapısında, gerilim yükseltme ve AC çıkış kontrolü birbirinden ayrılmıştır. DC barası regülasyonu için PI kontrol döngüsü, AC çıkış için ise SMC kullanılmıştır. simülasyon ve deneysel sonuçlar, önerilen denetim yönteminin etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores novel single-stage multilevel inverter topologies, focusing on reducing system complexity while maintaining high performance. It introduces a grid-connected single-stage inverter that integrates features of the five-level packed U-cell (PUC5) and split-source inverter (SSI) topologies. The proposed design boosts the input voltage using only three added passive components — an inductor, capacitor, and diode — eliminating the need for a separate DC-DC converter. It also retains the original PUC5's sensorless voltage balancing method for its flying capacitor. MATLAB/Simulink simulations confirm its feasibility and potential. Moreover, this thesis presents the application of the boost inverter 6 (BI6) topology as a PV microinverter. To enhance its voltage gain and enable maximum power point tracking (MPPT), a front-end boost converter is added. The system uses a fixed BI6 duty cycle, with the modulation index and boost converter duty cycle controlled by current and MPPT controllers, respectively. Simulation results verify the system's performance. Furthermore, the thesis proposes a fixed-frequency sliding-mode controller (SMC) for the BI6 topology, which maintains a constant common-mode voltage (CMV) ideal for PV use. A modulation strategy is used to decouple voltage boosting and AC output control. The controller combines a PI loop for DC bus regulation and an SMC for AC output. Simulations and experimental results demonstrate the effectiveness of the proposed control method.