Bodur elma bahçesinde konvansiyonel ve kule tip pülverizatörlerin ilaç uygulama etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of spray application efficiencies of conventional and tower sprayers in dwarf apple orchard
- Tez No: 981753
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bodur elma bahçelerinde kullanılan konvansiyonel aksiyal fanlı ve kule tip pülverizatörlerin ilaçlama performansları incelenmiştir. Uygulamalarda, konvansiyonel (Albuz ATR, Lechler TR) ve düşük sürüklenmeli (Albuz TVI ISO, Lechler ITR) konik hüzmeli memeler üç farklı hava akım hızı (12.6, 17.7, 22.3 m/s) ve ilerleme hızında (4.5, 7.36, 10.32 km/h) denenmiştir. Etkinlik değerlendirmeleri; yaprak yüzeyinde biriken kalıntı miktarı, taç içi dağılımın düzgünlüğü, kaplama oranları ve ilaç kayıpları üzerinden yapılmıştır. Kalıntı ve kayıpların ölçümü için filtre kâğıtları, kaplama oranlarının belirlenmesi için ise suya duyarlı kartlar kullanılmıştır. İlaç yerine suda çözünebilen Tartrazine (E102) gıda boyası uygulanmış; filtre kağıtlarındaki kalıntı kolorimetrik yöntemle, kartlardaki kaplama ise ImageJ yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, düşük sürüklenmeli memelerin bodur elma ağaçlarında konvansiyonel memelere kıyasla daha yüksek kalıntı sağladığını ortaya koymuştur. Hava akımı hızına bağlı olarak, düşük sürüklenmeli memelerle elde edilen yaprak kalıntı miktarları konvansiyonel memelere göre %26 ile %32,1 oranında daha yüksek bulunmuştur. Tüm meme tiplerinde, hava akımı ve ilerleme hızındaki artış, yapraklarda ortalama kalıntı miktarının artmasına neden olmuştur. İlerleme hızındaki artışın etkisi konvansiyonel Albuz ATR memede %26,04, Lechler TR memede %22,30, düşük sürüklenmeli Albuz TVI ISO memede %8 ve Lechler ITR memede %13,92 oranında kalıntı artışı olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte hem konvansiyonel hem de düşük sürüklenmeli memelerde hava akımı ve ilerleme hızının artışı, toprak yüzeyinde oluşan kalıntı miktarını artırmıştır. Ayrıca, düşük sürüklenmeli memelerin toprak kayıpları konvansiyonel memelere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. İlerleme hızı ve hava akım hızı artışına bağlı olarak tüm pülverizatör ve meme tiplerinde toprağa olan kayıplar artış göstermiştir. Benzer şekilde, hava akımı ve ilerleme hızındaki artış konvansiyonel pülverizatörde her meme tipinde havaya sürüklenme miktarını artırmıştır. Kule tip pülverizatörde iki hava hızında elde edilen sonuçlar, konvansiyonel pülverizatör ile benzerlik göstermiş ve ilerleme hızı arttıkça sürüklenme miktarı da yükselmiştir. Öte yandan, hava akımı hızının artmasıyla hem konvansiyonel hem de düşük sürüklenmeli memelerle yaprak yüzeylerinde kaplama oranlarının arttığı; ilerleme hızının artmasıyla ise hem konvansiyonel hem de kule tip pülverizatörlerde kaplama oranlarının azaldığı belirlenmiştir. Genel olarak, konvansiyonel memeler yaprak yüzeylerinde düşük sürüklenmeli memelere kıyasla daha yüksek kaplama oranı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the spray performance of conventional axial-fan air-assisted and tower-type sprayers in dwarf apple orchards. Conventional hollow-cone nozzles (Albuz ATR, Lechler TR) and low-drift hollow-cone nozzles (Albuz TVI ISO, Lechler ITR) were tested under three air flow rates (12.6, 17.7, and 22.3 m/s) and three forward speeds (4.5, 7.36, and 10.32 km/h). Spray performance was assessed in terms of deposit amount on leaves, uniformity of distribution within the canopy, coverage rates, and spray losses. Filter papers were used to quantify deposits and losses, while water-sensitive papers were employed to determine coverage. Instead of pesticides, a water-soluble food dye (Tartrazine, E102) was used as tracer; deposit amounts on filter papers were determined by colorimetric analysis, and coverage was analyzed using ImageJ software. The results revealed that low-drift nozzles produced higher average spray deposits on apple leaves compared to conventional nozzles, with increases ranging from 26% to 32.1% depending on air flow rate. For all nozzle types, higher air flow and forward speed resulted in increased leaf deposits. The effect of forward speed on deposit increase was 26.04% for the conventional Albuz ATR, 22.30% for Lechler TR, 8% for Albuz TVI ISO, and 13.92% for Lechler ITR. Both conventional and low-drift nozzles showed higher ground losses with increasing air flow and forward speeds, with low-drift nozzles generally causing greater ground losses than conventional ones. Similarly, spray drift into the air increased under higher air flow and forward speeds, particularly with the conventional sprayer. Tower-type sprayer results obtained at two air flow levels were similar to those of the conventional sprayer, with drift increasing as forward speed increased. Moreover, leaf coverage improved with increasing air flow rate for both nozzle types, whereas higher forward speeds reduced coverage in both sprayer types. Overall, conventional nozzles provided better leaf coverage compared to low-drift nozzles.