Ön-arka düzlemde farklı kapanış bozukluğuna ve farklı alt yüz yüksekliklerine sahip bireylerde dudak boyutlarının ön cephe değerlendirilmesi
Frontal assessment of lip dimensions in individuals with different sagittal malocclusions and different lower face heights in the anteroposterior plane
- Tez No: 981786
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı cinsiyetin ve iskeletsel maloklüzyonların dudak profili üzerindeki farklı ve ortak etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektir. Birey ve Yöntem: Gözlemsel ve kesitsel olarak planlanan bu çalışma Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitim gören, yaşları 18 ile 30 arasında değişen 167 birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, dahil edilme kriterlerini karşılayan bireylerden doğal baş pozisyonu ve istirahat dudak postüründe alınan ön cephe fotoğraflar ve lateral sefalometrik film üzerinden elde edilen veriler derlenmiştir. İskeletsel ölçümler sonucunda örneklem grubu, ön-arka yönde ANB, dikey yönde Alt Yüz Yüksekliği (AYY) (ANS–Xi–Pm) referans alınarak sınıflandırılmıştır. Bulgular: Erkeklerde dudak morfolojisine ait değerler daha yüksek görülmüştür. Ön-arka düzlemde Sınıf III'te çoğu parametre daha yüksek bulunmuştur. Dikey düzlemde, (AYY) azalmış olan bireylerde çoğu doğrusal dudak ölçütü diğer gruplara göre daha düşük seyretmiştir. Ön-arka ve dikey yön etkileşimi alt/üst vermilyon, filtrum, kutanöz alt dudak ve üst dudak yükseklikleri ile üç oranda anlamlıdır: artmış (AYY)'de üst dudak yüksekliği Sınıf III'te en yüksek iken, üst vermilyon Sınıf I'de en yüksek bulunmuştur; normal (AYY)'de Sınıf II'nin kutanöz alt dudak ölçütleri ve ilgili oranı daha düşük seyretmiştir. Korelasyon analizlerinde ANB, dudak/vermilyon yükseklikleriyle negatif, filtrum uzunluğu ve bazı oranlarla pozitif; (AYY) açısı lineer dudak ölçütleriyle pozitif, bazı oranlarla negatif ilişkilenmiştir. Sonuç: Dudak boyutlarının değerlendirilmesi, ön-arka ve dikey yöndeki iskeletsel değerlerin birleşik etkileri dikkate alındığında daha açıklayıcı hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to comprehensively evaluate the distinct and shared effects of gender and skeletal malocclusions on lip morphology. Materials and Methods: This observational and cross-sectional study was conducted on 167 individuals aged between 18 and 30 years. Frontal photographs taken in the natural head position and at rest lip posture as well as data obtained from lateral cephalometric radiographs, were collected from participants who met the inclusion criteria.The sample was classified according to the anteroposterior direction using the ANB angle and according to the vertical dimension using the Lower Facial Height (LFH) (ANS–Xi–Pm) parameter. Results: Higher lip morphology values were observed in males. In the anteroposterior plane, most parameters were greater in Class III individuals. In the vertical plane, most linear lip measures were lower in individuals with decreased (AYY) than in the other groups. The interaction between anteroposterior and vertical dimensions was significant for lower and upper vermilion height, philtrum length, cutaneous lower lip and upper lip height, and for three ratios. Among individuals with increased LFH, upper lip height was highest in Class III, whereas upper vermilion height was greatest in Class I. In the normal LFH group, Class II showed lower values for cutaneous lower lip measurements and related ratios. Correlation analyses revealed that ANB was negatively correlated with lip and vermilion heights, but positively correlated with philtrum length and certain ratios. The LFH angle showed a positive correlation with linear lip measurements and a negative correlation with some ratios. Conclusion: The evaluation of lip dimensions became more informative when the combined effects of skeletal parameters in the anteroposterior and vertical directions were considered. In clinical assessment and treatment planning, simultaneous consideration of these two axes is essential for accurately managing individual morphological differences.