Cumhuriyet Dönemi ud öğretim metotlarının karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of oud teaching methods in the Republican Era
- Tez No: 981915
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
Özet
Müzik, evrensel bir ifade biçimi olarak kültürel zenginliği ve duygusal derinliği yansıtmaktadır. Bu kültürel zenginliği tarihsel süreç içinde Türk Müziği yoluyla aktarmaktadır. Cumhuriyet öncesinde meşk sistemiyle sürdürülen ud eğitimi, modernleşme süreciyle birlikte yazılı metotlara yönelmiş ve bu alanda çeşitli öğretim kaynakları ortaya çıkmıştır. Ancak konuyla ilgili literatür göz önüne alındığında söz konusu metotların karşılaştırmalı ve sistemli biçimde incelenmesine yönelik çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, Cumhuriyet döneminden günümüze yayımlanan ud öğretim metotlarını içerik, yaklaşım ve metodolojik bakımdan karşılaştırmalı olarak incelemek ve bu metotların güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş, doküman analizi yöntemi kullanılarak altı temel ud metodu sistematik biçimde değerlendirilmiştir. İnceleme sürecinde metotlar; öğretim sırası, teknik aktarım, makam öğretimi ve uygulama örnekleri yönünden ele alınmıştır. Araştırma, Türk müzik eğitimi literatüründe ud öğretimine dair karşılaştırmalı çalışmaların azlığı nedeniyle önem taşımakta; ud eğitimi alan öğrencilere, eğitimcilere ve araştırmacılara katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bulgular, incelenen metotlarda pedagojik yaklaşımların farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bazı metotların teknik aktarımda ayrıntılı, bazılarının ise icraya dayalı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca makam öğretimi, süsleme teknikleri ve repertuvar çeşitliliği açısından da farklı yaklaşımlar tespit edilmiştir. Cumhuriyet döneminde yazılan ud metotlarının müzikal ve pedogojik anlayışları yansıtan önemli kaynaklar olmakla birlikte sistematik bütünlük açısından çeşitli sınırlılıklar içerdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Music, as a universal form of expression, reflects cultural richness and emotional depth, and in the historical process, this richness has been conveyed through Turkish music. Before the Republic, ud education was carried out through the meşk system, but with modernization it shifted towards written methods, leading to the emergence of various instructional resources. However, when the literature is examined, it is seen that there are limited studies that comparatively and systematically analyze these methods. The aim of this research is to comparatively examine the ud teaching methods published from the Republican era to the present in terms of content, approach, and methodology, and to reveal their strengths and weaknesses. A qualitative research approach was adopted in the study, and six fundamental ud methods were systematically evaluated using document analysis. During the analysis, the methods were examined in terms of teaching order, technical instruction, makam teaching, and practical examples. This research is significant due to the scarcity of comparative studies on ud education in the literature of Turkish music education and aims to contribute to students, educators, and researchers in the field. Findings revealed that the pedagogical approaches of the examined methods vary; while some focus in detail on technical instruction, others are more performance-oriented. Furthermore, differences were identified regarding makam teaching, ornamentation techniques, and repertoire diversity. It was determined that although the ud methods written during the Republican era serve as important sources reflecting musical and pedagogical perspectives, they also contain various limitations in terms of systematic integrity.