Eski Türkçeden orta Türkçeye zarf ve zarf yapılarının sentaktik ve semantik gelişimi
The syntactic and semantic development of adverbs and adverbials from old Turkic to middle Turkic
- Tez No: 981930
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Araştırmamızın amacı, Eski Türkçe ve Orta Türkçe devrelerinde zarf ve zarf yapılarının cümledeki işlevini ve anlamını incelemek; bu devreler arasındaki gelişimi hem sentaktik hem de semantik açıdan ele alarak alan yazınında yer alan zarf çalışmalarına veri sunmaktır. Bu doğrultuda, Giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgiler sunulmuştur. Birinci bölümde tezimizin temelini oluşturan zarflar hakkında yapılan değerlendirmeler temel çerçevede ele alınmıştır. İkinci bölümde, derlemdeki zarflar sentaktik açıdan incelenmiştir. Üçüncü bölümde, semantik gelişimi ortaya koymak amacıyla inceleme yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise zarf yapıları olarak değerlendirilen unsurlara yer verilmiştir. İnceleme amacı doğrultusunda iki devreden metinler seçilmiştir. Sonuç bölümünde ise tüm bölümlerin değerlendirilmesi yapılarak bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the syntactic and semantic development of the adverb and adverbials in Old and Middle Turkic through sample sentences with a detailed analysis of lexico-semantic properties and morphological peculiarities of adverbs and adverbials. First of all, the purpose, scope and method of the thesis is presented. Respectively, the adverbs and adverbials in the corpus are examined by a syntactic perspective, semantic perspective and structural analysis. For the purposes of our research, we chose literary discourse. In the conclusion, the findings have been presented following a comprehensive evaluation of all sections.