Tiny house (küçük ev) yaşantısında kullanıcı tercihi ve memnuniyetleri üzerine bir araştırma: Bursa örneği
A study on user preferences and their satisfaction in tiny house life: The case of Bursa
  1. Tez No: 981935
  2. Yazar: ELİF ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRAY GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bireysel yaşam alanlarının ve refah düzeyinin artması, giderek artan konut çeşitliliği, konut tercihi ve memnuniyeti ile ilgili araştırmaların artmasına yol açmıştır. Zamanla kullanıcıların konut tercihleri değişmekte ve bu tercihler sonrası edinilen deneyimlerden duyulan memnuniyet yapılacak olan yeni araştırmalar ile ortaya konmaktadır. Dünyada 2008 yılında ABD'de yaşanan ekonomik kriz sonrası ilgi görmeye başlayan Tiny House'lar, ülkemizde ise Covid-19 pandemisi sonrası görülmeye başlanmıştır. Tiny House'ları tercih eden kullanıcılar ile yapılan görüşmeler ülkemizde henüz emekleme aşamasında olan bu yeni yaşam şeklinin doğasını anlamaya yardımcı olmakta ve bu yaşamı deneyimlemek isteyen kullanıcılara ufuk açmaktadır. Tiny House yaşamını tercih eden kullanıcıların memnuniyet durumları, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı küçük ev kullanıcılarını bu yaşamı tercih etme konusunda güdüleyen en temel sebepleri ortaya çıkararak memnuniyet düzeylerini ölçmek ve bir karşılaştırma yapmak, yeni kullanıcılara ve Tiny House tasarımcılarına ilham sağlamak ve Tiny House yaşamını tercih ve bu yaşamdan duyulan memnuniyet bağlamında literatüre katkı sağlamaktır. Çalışma kapsamında Tiny House ve konut kavramı ile ilgili literatür taraması yapılmış, Dünyada ve Türkiye'de yer alan Tiny House örnekleri incelenmiş ve Bursa kentinde tespit edilen 50 adet Tiny House kullanıcısı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Memnuniyet araştırması ile doğru sonuçlar elde edebilmek için, alan çalışmasında görüşme yapılan Tiny House kullanıcılarının, bu yaşamı kendi istekleri ile tercih eden ve mülkün sahibi olan kişiler olmasına dikkat edilmiştir. Görüşmeler ile elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre kullanıcıların Tiny House yaşamını tercih etmelerindeki en önemli sebebin pandemi sonrasında doğa ile iç içe vakit geçirebilmek olduğu ortaya konmuştur. Kullanıcıların neredeyse tamamı Tiny House yaşamından memnundur. Beklemedikleri bir takım sıkıntılarla karşılaşan kullanıcılar için ise doğada bir yaşam alanlarının olması, bu durumu tolere edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in individual living spaces and welfare levels, as well as the increasing diversity of housing, has led to an increase in research on housing preference and satisfaction. The housing preferences of users change over time and the satisfaction with the experiences gained after these preferences will be revealed with new research to be conducted. Tiny Houses, which started to attract attention in the world after the economic crisis in the USA in 2008, started to be seen in our country after the Covid-19 pandemic. Interviews with users who prefer Tiny Houses help to understand the nature of this new way of living, which is still in its infancy in our country, and opens the horizon for users who want to experience this life. The satisfaction of the users who prefer Tiny House living is the subject of this study. The purpose of the study is to reveal the main reasons that motivate Tiny House users to prefer this life, to measure their satisfaction levels and to make a comparison, to inspire new users and Tiny House designers, and to contribute to the literature in the context of preference and satisfaction with Tiny House life. Within the scope of the study, a literature review was conducted on the concept of Tiny House and housing, examples of Tiny Houses in the world and in Turkey were examined and in-depth interviews were conducted with 50 Tiny House users identified in the city of Bursa. In order to obtain accurate results with the satisfaction survey, it was ensured that the Tiny House users interviewed in the field study were people who voluntarily preferred this life and owned the property. The data obtained through interviews were analyzed by descriptive analysis and content analysis methods. According to the findings, it was revealed that the most important reason for users to prefer small house life is to spend time in touch with nature after the pandemic. Almost all users are satisfied with Tiny House living. For those who encounter some unexpected difficulties, having a living space in nature can tolerate this situation.