Eğitim öğretim süreçlerinde ahlaksal & manevi okuryazarlığın yaygınlaştırılması: Interdisipliner bir perspektif
Promoting moral & spiritual literacy in education and training processes: An interdisciplinary perspective
- Tez No: 981942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim-öğretim süreçlerinde ahlaksal ve manevi okuryazarlığın yaygınlaştırılmasına interdisipliner bir perspektif sunmaktır. Ahlak temel olarak takip edilmesi gereken geniş bir davranış yelpazesine ilişkin değerler dizisidir. Maneviyat ise derin içsel anlayış ve amaç için kişisel bir arayış, daha büyük olanla ve bilgelik ve şefkatle bağlantı kurmak olarak kavramsallaştırılabilir. Ahlaki ve manevi okuryazarlık, bireylerin ahlaksal değerler bağlamında bireylerin iç dünyalarını anlama, değerlendirme ve geliştirme yeteneklerini ifade eder. Bireyler toplumla etkileşime girdikçe kendi kültürel anlayışları, sosyolojik tanımları, ahlaki kriterleri, estetik görüşleri ve mizaçları ortaya çıkar. Bu değerleri doğrudan kültürel aktarım yoluyla veya okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesi yoluyla kazanırlar. Kısaca eğitim ve öğretim süreçlerinde ahlaki ve manevi okuryazarlığın önemi büyüktür. Bireylerin etik değerleri anlama, iç dünyalarına uyarlama ve uyarladıkları bu kavramları günlük hayatta kullanmalarını sağlar. Bu çalışmada, ahlaki ve ahlaki değerlerin manevi şartlandırılmasına ilişkin çeşitli hususlar Kur'an ve Sünnet ışığında açıklanmıştır. İslami eğitim, asil karakter ve ahlakın geliştirilmesinde rol oynar. İslami eğitim aynı zamanda İslami ilkelere dayalı etik kararlar alma konusunda rehberlik sağlayarak modern çağda ahlaki zorluklarla yüzleşmelerine de yardımcı olur. İslami eğitim aynı zamanda genç neslin manevi dayanıklılığının inşasında da önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma bir bireyin kişiliğini, ahlaksal toplumsal normlar düzleminde geliştirilebilecek bir okuryazarlığın benimsenmesinin başta eğitim öğretim kurumları olmak üzere bütün kurumlar düzeyinde yaydırılması maksadıyla yapılması gerekenleri, bireyin bilincini belirleyen ne tür faktörlerin devrede rol oynadığını, bireyin mevcut eğitimsel paradigma içerisinde ne tür faktörlerden etkilenip nasıl bir hayat sürdüğünü ve bu hayatın gerek İslami, gerekse evrensel anlamda benimsenebilecek toplumsal, etik ve ahlaki kurallara bağlı kalarak sağlıklı bir bireysel toplumsal ontolojinin tesis edilerek sürdürülebilir bir eğitimsel - pedagojik- konjonktürün benimsenmesi için gerekli olabilecek bir takım fenomenolojik argümantasyonlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present an interdisciplinary perspective on the dissemination of moral and spiritual literacy in education-training processes. Morality is basically a set of values regarding a wide range of behaviors that should be followed. Spirituality can be conceptualized as a personal quest for deep inner understanding and purpose, a connection with the greater good and with wisdom and compassion. Moral and spiritual literacy refers to the ability of individuals to understand, evaluate and develop their inner worlds in the context of moral values. As individuals interact with society, their cultural understandings, sociological definitions, moral criteria, aesthetic views and temperaments emerge. They acquire these values through direct cultural transmission or through the development of literacy skills. In short, moral and spiritual literacy is of great importance in education and training processes. It enables individuals to understand ethical values, adapt them to their inner worlds and use these concepts in daily life. In this study, various issues regarding the spiritual conditioning of moral and ethical values are explained in the light of the Quran and Sunnah. Islamic education plays a role in developing noble character and morality. Islamic education also helps students face moral challenges in the modern age by providing guidance on making ethical decisions based on Islamic principles. Islamic education also plays an important role in building the spiritual resilience of the young generation. As a result, this study has presented some phenomenological arguments that may be necessary for the adoption of a literacy that can be developed on the level of moral social norms, especially in educational institutions and all institutions, in order to spread the personality of an individual, what kind of factors play a role in determining the consciousness of the individual, what kind of life the individual lives by being affected by what kind of factors within the current educational paradigm, and for the adoption of a sustainable educational - pedagogical - conjuncture by establishing a healthy individual social ontology by adhering to social, ethical and moral rules that can be adopted both in Islamic and universal terms.