Assessment of steel cable-stayed pedestrian bridge: Analytical modeling and on-site validation
Çelik kablo askılı yaya köprüsünün değerlendirilmesi: Analitik modelleme ve yerinde doğrulama
  1. Tez No: 982032
  2. Yazar: DEHA PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY, PROF. DR. FUAT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul'da bulunan bir kablo askılı yaya köprüsünün dinamik davranışı, analitik modelleme ve deneysel ölçümler yoluyla kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Saha gözlemlerine dayanarak, köprünün geometrisi, yapısal elemanların boyutları ve kesit özellikleri belirlenmiş ve bir sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Dinamik özellikleri değerlendirmek için modal analiz ile doğal frekanslar ve mod şekilleri elde edilirken, yapının zamana bağlı tepkileri, gerçek deprem yer hareketi ivmeleri kullanılarak zaman tanım alanı analizi ile incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, köprü tabliyesinin belirli noktalarında yerleştirilen ivmeölçerler ile üç eksende ortam ivme verileri toplanmıştır. Operasyonel modal analiz (OMA) teknikleri kullanılmış ve Hızlı Fourier Dönüşümü (FFT) ile baskın frekans bileşenleri çıkarılmıştır. Analitik ve deneysel sonuçların karşılaştırılması, modelin güncellenmesini gerektirmiştir; bu kapsamda, analitik modelin iki ana parametresi olan kütle ve rijitlik yeniden ayarlanmıştır. Güncellenen modelin temel modlarının doğal frekans sonuçlarının deneysel verilere daha yakın olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, yapının kalibre edilmiş ve doğrulanmış bir sonlu elemanlar modelini sunmaktadır ve bu model, benzer köprü yapılarının sismik analizi, titreşim değerlendirmesi ve yapısal sağlık izlemesi ile ilgili gelecekteki çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the dynamic behaviour of a cable-stayed pedestrian bridge located in Istanbul is comprehensively investigated through both analytical modelling and experimental measurements. Based on the field observations, the geometry of the bridge, the dimensions of the structural elements, and the cross-section properties were identified, and a finite element model was created. To assess the dynamic characteristics, the natural frequencies and mode shapes were obtained by modal analysis, while the time-dependent responses of the structure were investigated by time history analysis, using real earthquake ground motion accelerations. In the experimental studies, ambient acceleration data were collected in three axes using accelerometers placed at specific points on the bridge deck. Operational modal analysis (OMA) techniques were employed, and dominant frequency components were extracted using Fast Fourier Transform (FFT). The comparison between the analytical and experimental results necessitated a model update process; within this scope, the two main parameters of the analytical model, mass and stiffness, were readjusted. The natural frequency results of the updated model's fundamental modes were observed to be closer to experimental data. This study delivers a calibrated and validated finite element model of the structure, and this model is intended to contribute to future studies involving the seismic analysis, vibration assessment, and structural health monitoring of similar bridge structures.