İntradermal nevüslerin total cerrahi eksizyonu sonrası skar gelişiminin önlenmesinde amniyotik membran etkinliğinin klinik ve radyolojik olarak değerlendirildiği tek kör randomize kontrollü prospektif çalışma
Clinical and radiological evaluation of the effectiveness of amniotic membrane in preventing scar formation after total surgical excision of intradermal nevi: A single-blind randomized controlled prospective study
  1. Tez No: 982031
  2. Yazar: EMRE BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAYİ KUTLUBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaçlar: Çalışmanın amacı, intradermal nevusların total cerrahi eksizyonu sonrası gelişebilecek sikatris oluşumunu önlemede amniyotik membranın (AM) etkinliğini araştırmak ve elde edilen sonuçları standart cerrahi pansuman yöntemi ile karşılaştırmaktır. Ayrıca, sikatris değerlendirmesinde kullanılan Vancouver Sikatris Skalası (VSS) ile Shear Wave Elastografi (SWE) ölçümleri arasındaki uyumu ortaya koymak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, histopatolojik olarak intradermal nevus tanısı doğrulanan toplam 52 hasta dâhil edilmiştir. Randomizasyon ile hastalar iki gruba ayrılmıştır: kontrol grubunda (n=27) standart cerrahi sonrası povidon-iyot pansumanı uygulanmış, müdahale grubunda (n=25) ise eksizyon hattı amniyotik membran ile kapatılmıştır. Sikatris değerlendirmeleri 0. gün ve 4. ayda iki ayrı zamanda yapılmıştır. Klinik değerlendirmeler VSS, radyolojik değerlendirmeler SWE kullanılarak gerçekleştirilmiş; gruplar arası farklar ve zaman içindeki değişiklikler istatistiksel analiz edilmiştir. Bulgular: Her iki grupta da 0. gün ile 4. ay arasında VSS ve SWE değerlerinde anlamlı azalma saptanmıştır (p<0,05). Ancak, amniyotik membran grubunda bu iyileşme daha belirgin bulunmuştur. Standart pansuman grubunda 0. gün ortalama VSS skoru 5,96±1,16 iken 4. ayda 4,30±1,44'e; amniyotik membran grubunda ise 4,48±1,29'dan 2,36±0,95'e gerilemiştir. SWE ölçümleri de benzer şekilde AMG'de daha güçlü azalmayı göstermiştir. VSS ve SWE arasında orta–iyi düzeyde korelasyon elde edilmiş, cihaz temelli objektif ölçümlerin klinik gözlemleri desteklediği ortaya konmuştur. Sonuç: Amniyotik membran, intradermal nevus eksizyonu sonrası sikatris gelişimini azaltmada standart cerrahi pansumana kıyasla daha etkin bulunmuştur. Klinik ve radyolojik yöntemlerin uyumlu sonuçları, amniyotik membranın kozmetik açıdan daha iyi sonuçlar sağladığını göstermektedir. Bu nedenle, amniyotik membran, sikatris oluşumunu önlemede güvenilir bir biyolojik materyal olarak öne çıkmakta, daha geniş örneklemlerle ve uzun dönem takiplerle yapılacak çalışmalarla etkinliğinin desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effectiveness of amniotic membrane (AM) in preventing scar formation that may develop after total surgical excision of intradermal nevi and to compare the results obtained with the standard surgical dressing method. Additionally, the study aims to reveal the correlation between the Vancouver Scar Scale (VSS) used in scar assessment and Shear Wave Elastography (SWE) measurements. Materials and Methods: The study included a total of 52 patients with histopathologically confirmed intradermal nevus diagnosis. Patients were randomized into two groups: the control group (n=27) received povidone-iodine dressing after standard surgery, while the intervention group (n=25) had the excision site covered with amniotic membrane. Scar assessments were performed at two separate times: on day 0 [suture removal time] and at 4 months. Clinical assessments were performed using VSS, and radiological assessments were performed using SWE; intergroup differences and changes over time were statistically analyzed. Results: A significant decrease in VSS and SWE values was observed in both groups between day 0 and month 4 (p<0.05). However, this improvement was more pronounced in the amniotic membrane group. In the standard dressing group, the mean VSS score was 5.96±1.16 on day 0 and decreased to 4.30±1.44 at month 4; in the amniotic membrane group, it decreased from 4.48±1.29 to 2.36±0.95. SWE measurements similarly showed a stronger decrease in the AMG group. A moderate to good correlation was obtained between VSS and SWE, demonstrating that devicebased objective measurements support clinical observations. Conclusion: Amniotic membrane application has been found to be more effective than standard surgical dressing in reducing scar formation after intradermal nevus excision. Consistent clinical and radiological findings indicate that amniotic membrane provides better cosmetic results. Therefore, amniotic membrane stands out as a reliable biological material for preventing scar formation, and its efficacy needs to be supported by studies involving larger samples and long-term follow-ups.