Milli habitus ve din: Medeni bilgiler ders kitabı üzerine tarihsel sosyolojik bir araştırma
National habitus and religion: A historical-sociological study on the medeni bilgiler textbook
- Tez No: 982039
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Din, Sociology, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde erken Cumhuriyet döneminde milli habitusun kuruluşunda dinin rolü incelenmektedir. Çalışmada temel kaynak olarak Afet İnan'ın Medeni Bilgiler kitabı analiz edilmiş ve bu eser üzerinden milli habitusun mekânsal ve zamansal boyutları tartışılmıştır. Araştırmada öncelikle erken Cumhuriyet döneminde milliyetçilik ve din arasındaki ilişki ele alınmış, modernleşmenin ulus-devletin ideolojik temelleri üzerinden nasıl inşa edildiği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Medeni Bilgiler kitabında milli-dini habitusun nasıl kurulduğu analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda milli habitusun etno-seküler bir zeminde kurgulandığı ve dinin sivil din olarak işlediği görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma erken Cumhuriyet döneminde milli habitusun din ile kurduğu ilişkinin, ulusal kimliğin inşasında kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of religion in the formation of the national habitus during the early Republican period. The main source analyzed in this study is Afet İnan's Medeni Bilgiler, through which the spatial and temporal dimensions of the national habitus are discussed. The research first addresses the relationship between nationalism and religion in the early Republican era and evaluates how modernization was constructed through the ideological foundations of the nation-state. In this context, the study analyzes how the national-religious habitus was established in Medeni Bilgiler. The findings reveal that the national habitus was constructed on an ethno-secular basis and that religion functioned as a civil religion. In conclusion, this study demonstrates that the relationship established between the national habitus and religion during the early Republican period played a critical role in the construction of national identity.