Yapay öğrenmenin görsel tasarım oluşturma üzerindeki rolü
The role of machine learning in visual design creation
- Tez No: 982042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma yapay zekâ ve yapay öğrenmenin grafik ve görsel tasarım süreçlerine etkisini nitel bir yaklaşımla incelemektedir. Nitel araştırma yaklaşımı kullanılarak tasarım profesyonelleri, akademisyenler ve kavramsal bir katılımcı olarak bir yapay zekâ uygulaması olan ChatGPT Plus 5.0 dahil olmak üzere toplam 13 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın amacı, YZ destekli araçların görsel tasarım alanında yaratıcılık, özgünlük ve mesleki pratikleri nasıl dönüştürdüğünü ortaya koymaktır. Bulgular YZ'nin hızlı alternatifler üreterek ve farklı görsel stilleri bir araya getirerek verimliliği artırdığını ve yaratıcı imkanları genişlettiğini göstermektedir. Bununla birlikte, aşırı bağımlılık, tasarım reflekslerinin zayıflaması ve yüzeysellik riski gibi kaygılar da belirlenmiştir. Etik ve hukuki meseleler merkezi bir tema olarak öne çıkmıştır: eğitim verilerinin şeffaf olmayışı, telif ihlali ihtimalleri ve hiper-gerçekçi çıktılardaki manipülasyon riski, telif ve özgünlük konularındaki belirsizlikleri artırmaktadır. Genel olarak çalışma YZ'nın insan yaratıcılığının yerine değil, onu destekleyen bir araç olarak konumlandırılması gerektiği sonucuna ulaşmıştır. Elde edilen sonuçlar, profesyoneller, eğitimciler ve politika yapıcılar için stratejik içgörüler sunmakta, şeffaf veri uygulamaları, etik düzenlemeler YZ'nın görsel tasarıma sorumlu ve dengeli biçimde entegre edilmesinde kritik önem taşıdığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of machine learning-based artificial intelligence (AI) tools in shaping visuaş design processes. Using a qualitative research aprroach, in-depth interviews were conducted with 13 participants, including design professionals, academics, and an AI application (ChatGPT Plus 5.0) as a conceptual participant. The aim was to explore how AI-supported tools transform creativity, originality, authorship, and Professional practices within the field of visual design. The findings reveal that AI enhances efficiency and expands creative possibilities by generating rapid alternatives and combining diverse visual styles. Ath the same time, concerns regarding overdependence, the weakening of intuitive design reflexes, and the risk of superficial originality were identified. Ethical and legal issues emerged as a central theme: the opacity of training data, potential copyright violations, and the manipulative potential of hyper-realistic outputs highlight unresolved questions of ownership, responsibility, and authenticity. Overall, the study concludes that AI should be positioned as a supportive tool rather than a substitute for human creativity. The results provide strategic insights for professionals, educators, and policymakers, emphasizing the importance of transparent data practices, ethical regulation, and adaptive curricula in ensuring a responsible and balanced integration of AI into visual design