Grafik tasarım pratiğinde üretken yapay zekânın etkinliği üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the effectiveness of generative artificial intelligence in graphic design practice
  1. Tez No: 853036
  2. Yazar: TUBA ŞEKERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. ÇETİN TÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Grafik tasarım alanı, sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurarak kendini yenileyen ve dönüştüren bir alandır. Bu süreçte, grafik tasarımda meydana gelen her yeni teknolojik gelişme, yaratıcılığın sınırlarını genişletmiştir. 2010'ların başlarından itibaren yapay zekâ teknolojilerindeki gelişmeler, bu teknolojilerin kullanımını önemli ölçüde yaygınlaştırmıştır. 2010'ların ortalarından itibaren özellikle derin öğrenme ve makine öğrenmesi teknolojilerinin gelişimiyle birlikte, grafik tasarım alanında yapay zekânın kullanılmaya başladığı görülmektedir. Bunlar, otomatik görüntü oluşturma, tasarım önerileri, renk ve düzen optimizasyonu gibi başlıklar altında toplanabilir. Yapay zekâ teknolojilerindeki gelişmeler, grafik tasarım alanında yeni bir teknolojik sıçrama sürecini başlatmıştır. Bu çalışma, hızla gelişen yapay zekâ teknolojilerinin grafik tasarım alanı ile olan etkileşimlerini, entegrasyonlarını ve tasarım süreçleri ile tasarımcılar üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada, öncelikle grafik tasarım disiplininin tanımı yapılmış, ardından görsel iletişim tasarımcısının vasıfları ve çalışma alanlarından bahsedilmiştir. Yapay zekânın tarihçesi ve tasarım endüstrisi üzerindeki olası etkileri alanyazın taraması yapılarak incelenmiştir. Daha sonra grafik tasarım alanında yapay zekâ kullanımı ve uygulamaları akademik ve akademik olmayan kaynakların araştırılması ile incelenmiştir. Ardından 7 vaka çalışması gerçekleştirilmiş ve nitel analiz yöntemi ile bu çalışmanın analizi yapılmıştır. Vaka çalışmaları sonucunda, yapay zekâ teknolojilerinin grafik tasarım alanında oldukça verimli birer araç olarak kullanılabileceği sonucuna varılarak tasarımcıların bu alanda daha güncel olmaları gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of graphic design is a field that renews and transforms itself by keeping up with the constantly developing technology. In this process, each new technological development in graphic design has expanded the boundaries of creativity. Since the early 2010s, developments in artificial intelligence technologies have significantly popularised the use of these technologies. Since the mid-2010s, especially with the development of deep learning and machine learning technologies, it is seen that artificial intelligence has started to be used in the field of graphic design. These can be grouped under headings such as automatic image creation, design suggestions, colour and layout optimisation. Developments in artificial intelligence technologies have initiated a new technological leap in the field of graphic design. This study aims to examine the interactions and integrations of rapidly developing artificial intelligence technologies with the field of graphic design and their effects on design processes and designers. In this study, firstly, the definition of graphic design discipline was made, then the qualifications and working areas of visual communication designers were mentioned. The history of artificial intelligence and its possible effects on the design industry were analysed through a literature review. Then, the use and applications of artificial intelligence in the field of graphic design were analysed by researching academic and non-academic sources. Then, 7 case studies were conducted and analysed with qualitative analysis method. As a result of the case studies, it was concluded that artificial intelligence technologies can be used as a very efficient tool in the field of graphic design and it was emphasised that designers should be more up-to-date in this field.