Oyunculukta anlamak ve hissetmek
Understanding and feeling in acting
  1. Tez No: 982049
  2. Yazar: ZEYNAB BABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Güzel Sanatlar, Psychology, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, oyuncu psikolojisi kavramına odaklanarak, oyuncuların performans süreçlerinde yaşadığı psikolojik ve duygusal dinamikleri anlamayı amaçlamaktadır. Oyuncuların, canlandırdıkları karakterleri oluşturma ve bu karakterlerle özdeşleşme süreçlerinde psikolojik hafızalarını, algılarını ve hayal güçlerini nasıl kullandıklarını derinlemesine incelemektedir. Sahne performansı sırasında oyuncuların kendi benlik duygularını nasıl bastırdıkları ve oynadıkları karakterin duygu ve düşüncelerine nasıl uyum sağladıkları, çalışmanın temel araştırma alanlarından biridir. Bunun yanı sıra, oyuncuların okudukları metinleri analiz etme ve yorumlama süreçleri, bu süreçlerin psikolojik hafızaları üzerindeki etkileri de ele alınmaktadır. Çalışma, oyuncuların karakter yaratımında yaşadıkları zihinsel ve duygusal süreçlerin sanatsal ifade biçimlerini nasıl şekillendirdiğini tartışmayı hedeflemektedir. Ayrıca, oyuncunun, canlandırdığı karakterle kurduğu duygusal bağın, seyirciyle daha güçlü bir iletişim kurmasına nasıl yardımcı olduğu da değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, oyunculuk sanatının sadece teknik bir beceri değil, aynı zamanda psikolojik bir derinlik ve yaratıcılık gerektiren bir süreç olduğu vurgulanmaktadır. Çalışma hem oyuncular hem de bu sanat dalına ilgi duyan kişiler için oyuncu psikolojisinin önemi ve performans üzerindeki etkileri hakkında kapsamlı bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, oyuncuların sanatsal yolculuklarında psikolojik dayanıklılıklarının, hayal gücünün ve öz güvenlerinin önemini öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of actor psychology, aiming to understand the psychological and emotional dynamics experienced by actors during their performance processes. It delves into how actors utilize their psychological memory, perceptions, and imagination in the process of creating and identifying with the characters they portray. A key focus is on how actors suppress their sense of self during performances and adapt to the emotions and thoughts of the characters they play. Additionally, the study examines how actors analyze and interpret the texts they read, as well as the impact of these processes on their psychological memory. It aims to explore how the mental and emotional journeys involved in character creation shape artistic expression. The emotional connection that actors establish with their characters and how this facilitates stronger communication with the audience are also discussed. In this context, the study emphasizes that acting is not merely a technical skill but also a process requiring psychological depth and creativity. It seeks to provide a comprehensive perspective on the significance of actor psychology and its impact on performance, both for actors and for individuals interested in this art form. Ultimately, it highlights the importance of psychological resilience, imagination, and self-confidence in the artistic journey of actors.