The role of trauma, basic affective features, and the ability to understand and express emotions in irritable bowel syndrome
İrritabl barsak sendromunda travmanın, temel duygulanım özelliklerinin, duyguları anlayabilme ve ifade edebilme becerisinin rolü
  1. Tez No: 510807
  2. Yazar: SELMA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, irritabl barsak sendromunda travmanın, temel duygulanım özelliklerinin ve duyguları anlama ve ifade etme yeteneğinin rolünü araştırmaktır. 71 yetişkinden oluşan İBS grubuyla 71 yetişkinden oluşan kontrol grubu, Travmatik Yaşantılar Ölçeği (TEC), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20), Afektif Sinirbilim Kişilik Ölçeği (ANPS) ve Demografik Bilgi Formu içeren ölçeklerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, İBS hastalarında tüm travma kategorilerinde daha yüksek düzeyler olduğunu, ancak grup farkının duygusal ihmal deneyimleri açısından en yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Travmatik olayların çoğunun, hem İBS grubunda hem de kontrol grubunda çocukluk döneminde meydana geldiği bildirilmiştir. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında İBS grubu, en yüksek farkın ergenlik döneminde görülmesiyle birlikte travmayı çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik döneminde daha yüksek düzeyde bildirmiştir. İBS hastaları kontrol grubuna kıyasla daha yüksek düzeyde aleksitimi bildirmiştir. Temel duygulanım özellikleri açısından İBS hastaları kontrol grubuyla karşılaştırıldığında beklenildiği gibi korku ve üzüntüde daha yüksek puanlar ve oyunculukta daha düşük puanlar bildirmiştir. İki grup arasındaki en önemli fark, üzüntü duygusunda görülmüştür. Ek analizlerde, sadece duygusal ihmal, üzüntü ve oyunculuk eksikliği, İBS statüsünü tahmin etmede rol oynayan değişkenler olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sınırlılıkları, temel teorik ve klinik etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to explore the role of trauma, basic affective features, and the ability to understand and express emotions in irritable bowel syndrome. An IBS group of 71 adults was compared with a control group of 71 adults on a number of measures including the Traumatic Events Checklist (TEC), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) and Affective Neuroscience Personality Scale (ANPS) together with the Demographic Information Form. The results revealed that IBS patients reported higher levels on all categories of trauma, and the group difference was highest with regards to emotional neglect experience. Most of the traumatic events were reported to have occurred in childhood in both the IBS group and the control group. When compared to the control group, the IBS group reported higher levels of trauma during childhood, adolescence and adulthood with the highest difference seen in the period of adolescence. IBS patients also reported higher degrees of alexithymia in comparison to the control group. In terms of basic affective features, IBS patients reported higher scores in fear and sadness, and lower scores in playfulness compared to the control group, as expected. The most significant difference among the two groups was seen in the feeling of sadness. In additional analyses, only emotional neglect, sadness and lack of playfulness were found to be the variables that contributed to predicting IBS status. The limitations, fundamental theoretical and clinical implications of this study were discussed.